Krakowski MPEC dostarcza ciepło nie tylko do naszych domów oraz obiektów użyteczności publicznej. Stałymi klientami gminnej spółki są kościoły i obiekty sakralne.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA ogrzewa obiekty użyteczności publicznej, szpitale, biurowce, centra handlowe, hipermarkety, zabytki oraz kościoły i obiekty sakralne. Warto wiedzieć, że ciepło z miejskiej sieci dociera lub dotrze do 78 budynków należących do 59 instytucji kościelnych: kurii metropolitalnej, opactw, zgromadzeń, klasztorów, seminariów duchownych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i parafii. Ogrzewane są kościoły i plebanie. Dzięki ogrzewaniu dostarczanemu przez miejską spółkę, wierni nie będą marzli w 27 krakowskich parafiach.
Podczas prowadzenia prac związanych z przyłączaniem kościołów do sieci cieplnej można dokonać niecodziennych odkryć. Tak było w przypadku Opactwa Cystersów w Mogile, gdzie odkryto zbiorowy grób. Pod powierzchnią ziemi znaleziono czaszki i wiele zachowanych w złym stanie kości. Związane jest to z tym, że zanim powstały odrębne cmentarze, zmarłych chowano wokół kościoła. Takie przykościelne cmentarze były użytkowane przez kilkaset lat, a groby wielokrotnie przekopywane. Dlatego archeolodzy wydobyli zniszczone i pokawałkowane szczątki. Zostały pochowane w zbiorowym grobie.
Warto wiedzieć, że MPEC dostarcza energię cieplną, która wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, wentylacji i innych specyficznych potrzeb technologicznych, jak np. podgrzewanie płyt boisk piłkarskich. Wśród tych usług dominuje centralne ogrzewanie, ponieważ ponad 60% krakowskich mieszkań ogrzewanych jest z miejskiej sieci ciepłowniczej, a ciepła woda użytkowa pojawia się w coraz większej liczbie budynków każdego roku. MPEC zaopatruje w energię cieplną klientów z Krakowa, Skawiny i Wieliczki. Obsługuje 5054 odbiorców i ogrzewa 8503 budynków.