Oprócz ważnego wydarzenia sportowego - Euro 2016 - pczątek roku i karnawał obfituje w Krakowie w atrakcje kulturalne dla każdego odbiorcy.
Spektakl Wieczór Kawalerski w Teatrze Bagatela, ul. Karmelicka 6
Wbrew pierwszej sugestii, sztuka traktuje o poranku po wieczorze kawalerskim i jego nieoczekiwanych konsekwencjach. Na dwie godziny przed planowaną ceremonią niedoszły pan młody budzi się skacowany w zarezerwowanym na noc poślubną apartamencie u boku pięknej, acz zupełnie sobie nieznanej dziewczyny. Wir wydarzeń wciąga kolejne osoby, akcja nabiera zawrotnego tempa, a nieustanne qui pro quo, przebieranki i wybiegi cechuje nieodparty komizm. Błaha forma paradoksalnie służy poważnym treściom: bohaterowie zmuszeni zostają przez igrający nimi los do podjęcia kluczowych decyzji. Czy w sytuacji, gdy życie przerasta uczestników, ceremonia dojdzie jednak do skutku?
Spektakl Zagraj to jeszcze raz... – sam, Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
Spektakl w sposób komediowy opowiada o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny stojącego w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Snując fantazje oraz monologi wewnętrzne stara się on znaleźć najlepszą receptę na dalsze nieoczekiwane życie. Próba odnalezienia kolejnej partnerki życiowej okazuje się poszukiwaniem samego siebie, a dylematy z tym związane stają się walką o dominację pomiędzy sprzecznymi skłonnościami ludzkiej natury. Gra aktorska wzbogacona została różnorodnymi technikami lalkowymi: maski, manekiny, „pyskówki”.
Koncert Noworoczny Zespół Góralski Hamernik, Nowohuckie Centrum Kultury, godz. 18.00 al. Jana Pawła II 232
W programie: „Szopka hamernicka” – to żywe i barwne przedstawienie autentycznego folkloru okresu „Godnych Świąt” na Podhalu. Bogata podhalańska obrzędowość wypełnia cały program Szopki. Góralskie zwyczaje, kolędy, pastorałki, muzyka i oryginalne tańce, góralskie stroje, kolędnicy i niepowtarzalny klimat Skalnego Podhala – a wszystko to wiernie przeniesione na scenę. Wykonanie: Zespoły Góralskie „Hamernik” i „Mali Hamernicy”.
Spektakl - Kolacja na cztery ręce, Teatr STU, al. Krasińskiego 16-18
Sztuka Paula Barza opowiada o fikcyjnym spotkaniu dwóch gigantów świata muzyki– Jana Sebastiana Bacha oraz Jerzego Fryderyka Händla. Rozmowa kompozytorów to błyskotliwy pojedynek dwóch barwnych osobowości, dwóch wizji sztuki – i życia dzięki sztuce. W starciu tym kompozytorom sekunduje kamerdyner Schmidt. Zgrabna żonglerka faktami historycznymi, odsłaniająca wiele intrygujących informacji o życiu obu kompozytorów, czyni z „Kolacji na cztery ręce” propozycję obowiązkową nie tylko dla melomanów.
Opera - Zemsta Nietoperza, Opera Krakowska, ul. Lubicz 48, godz. 18.30
Dowcipna, salonowa intryga w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Stary Wiedeń to prawdziwy bohater tej jednej z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata. Skomponowanie dzieła zajęło Johannowi Straussowi, słynnemu „królowi walca” zaledwie kilka tygodni a prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem. Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima do dziś ma swoich wielbicieli.
Spektakl - SARENKI, Teatr Ludowy, Osiedle Teatralne 34
Któż z nas nie lubi czeskich komedii. Specyficzny humor naszych sąsiadów zawsze wywołuje w nas - czasem niemal mimowolną - wesołość. Zapraszamy zatem na wesoły wieczór w towarzystwie czterech życiowych nieudaczników: dyrygenta, który w wypadku stracił powieki, cierpiącego na gigantyzm mykologa, nieśmiałego urzędnika skarbówki i bezrobotnego wynalazcy oraz czterech niezwykłych Sarenek. Mogą one spełnić jedno i jak to w bajkach bywa - pierwsze wypowiedziane - życzenie każdego z tych pechowców. Czym grozi takie spełnianie życzeń, przekonajcie się Państwo sami. Autorem i reżyserem tej niczym nie skrępowanej komedii jest zaprzyjaźniony z naszym Teatrem artysta z czeskiej Pragi, Tomas Svoboda. Dotychczas na naszej scenie dał się poznać jedynie jako reżyser. Teraz możemy obejrzeć jego autorski spektakl, w którym pokazał swoje zniewalające poczucie humoru!
Spektakl - Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu, Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25
Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?
Spektakl - Legalna Blondynka, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71