Można w nim sprawdzić m.in. wiele informacji z zakresu przestrzeni miejskiej, takich jak numery i powierzchnie działek, kwestie własnościowe oraz planowane na danym obszarze inwestycje. To jednak nie koniec, bo Miejski System Informacji Przestrzennej, czyli portal „Obserwatorium” cały czas się rozwija.
Przykładów jest wiele: od stycznia tego roku portal jest dostępny również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu można z niego wygodnie korzystać w każdym miejscu i czasie. Jest też systematycznie wzbogacany o kolejne warstwy tematyczne. I tak w roku 2014, gdy powstał portal „Obserwatorium”, składał się on tylko z dwóch kompozycji mapowych zawierających ok. 30 serwisów i 120 warstw tematycznych. Obecnie na portalu znajdują się cztery kompozycje mapowe, ok. 67 serwisów i 340 warstw tematycznych. Są to:
1. Kompozycja: Przestrzeń miejska i planowanie, która składa się obecnie z 31 serwisów. Każdy z serwisów to szereg warstw tematycznych: łącznie około 170
2. Kompozycja: Portal Mieszkańca: 17 serwisów: łącznie około 100 warstw tematycznych
3. Kompozycja: Mapy historyczne: 13 serwisów i około 30 warstw tematycznych
4. Kompozycja : Mapa hałasu: 6 serwisów i około 40 warstw tematycznych.
Ważnym uaktualnieniem portalu jest też wprowadzenie we wrześniu 2015 roku warstwy pokazującej rozmieszczenie masztów telefonii wraz z kierunkami i zasięgiem działania pola elektromagnetycznego. Była to odpowiedź na dyskusję społeczną dotyczącą szkodliwego działania telefonii komórkowej. W krótkim czasie udało się udostępnić informacje, które do tej pory funkcjonowały tylko na papierze, w aktach prowadzonych spraw. Dzięki systemowi informacji przestrzennej również takie dane znalazły swoje miejsce w geoprzestrzeni miasta i teraz może z nich korzystać każdy zainteresowany.
Chociaż najczęściej z portalu korzystają inwestorzy, deweloperzy i osoby planujące budowę domu, „Obserwatorium” to narzędzie przeznaczone dla wszystkich mieszkańców. Portal jest pomocny przy uzyskaniu rzetelnej informacji z zakresu przestrzeni miejskiej dotyczącej planowania przestrzennego, architektury, ochrony zabytków czy środowiska, które lokalizowane są na aktualnych mapach opisujących kształt działki, jej powierzchnię, użytki gruntowe oraz przebieg uzbrojenia terenu podziemnego i naziemnego.
Warto pamiętać, że od początku powstania „Obserwatorium” jego zadaniem miało być przekazanie rzetelnej informacji publicznej, ale zgodnie z prawem i chroniąc interesu każdego obywatela. Z tego powodu na portalu znajdują się wyłącznie informacje pewne, czyli ostateczne decyzje dla danego obszaru. W „Obserwatorium” nie znajdziemy więc na przykład wniosków, ponieważ nie są to informacje prawomocne i mogłyby wprowadzić użytkownika portalu w błąd.
Jednak, aby portal był bardziej czytelny również w tym zakresie, już niedługo dodane zostaną pola, zawierające pełną nazwę zamierzenia inwestycyjnego w przypadku decyzji wz i pełną nazwę zamierzenia budowlanego w przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę wydanych w latach 2014, 2015, 2016. Obecnie na portalu dostępna jest sygnatura postępowania.
Nie oznacza to jednak blokady informacyjnej, a wręcz przeciwnie. Mając numer działki oraz odpowiednią sygnaturę sprawy, zainteresowane osoby mogą ubiegać się o dodatkowe informacje w trybie dostępu do informacji publicznej. Takie zresztą jest główne zadanie „Obserwatorium”. Portal ma pokazywać mieszkańcom aktualny stan przestrzeni miejskiej, ale także czasy historyczne oraz planowane w przyszłości zmiany i kierunki rozwoju. Ma rozbudzać w osobach z niego korzystających zapotrzebowanie na kolejne informacje.
Pamiętajmy, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło takie interaktywne narzędzie. Z perspektywy dwóch lat funkcjonowania, „Obserwatorium” spełniło swoje oczekiwania, co nie znaczy, że portal nie będzie rozwijany. Narzędzie nadal będzie stopniowo ulepszane, m.in. w oparciu o uwagi jego użytkowników. W końcu „Obserwatorium” to narzędzie przede wszystkim dla mieszkańców, które idealnie wpisuje się w wizję rozwijającego się, inteligentnego Krakowa.