Już po raz szósty w ramach marki KRAKOWSKIE NOCE, z 11 na 12 czerwca, w naszym mieście odbędzie się NOC POEZJI. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Kraków w poezji. Miasto w poezji”. Do 31 marca czekamy na propozycje projektów kulturalnych, które mogłyby zostać zrealizowane podczas wydarzenia.
NOC POEZJI jest jednym z elementów budowanej przez Kraków od ponad dekady marki KRAKOWSKIE NOCE. Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez spółkę z o.o. Agrotec Polska, jest to najbardziej rozpoznawalna marka wśród oferty wydarzeń kulturalnych Krakowa, zarówno przez mieszkańców Krakowa, jak i mieszkańców innych miast (na równi z Festiwalem Kultury Żydowskiej).
W 2016 r. będziemy obchodzić 125 rocznicę urodzin Tadeusza Peipera i 115 rocznicę urodzin Juliana Przybosia. Rocznice te stanowią znakomitą okazję do dyskusji zarówno o roli i zadaniach poezji w życiu miasta i jego mieszkańców, jak i o nowatorstwie w sztuce poprzez pryzmat sztuk wykorzystujących słowo jako materię. Proponujemy, aby punktem wyjściowym do dialogu był manifest programowy Awangardy Krakowskiej (1922-1927) „Miasto. Masa. Maszyna”, sformułowany przez jej lidera – Tadeusza Peipera i opublikowany w 1922 roku na łamach czasopisma „Zwrotnica”.
T. Peiper analizuje m. in. relacje pomiędzy człowiekiem a nowoczesnym narzędziem (maszyną), „między sercem a sztuką”, rolą nowoczesnych narzędzi w sztuce, estetyką a ekonomią.
KRAKÓW W POEZJI. MIASTO W POEZJI – to hasła przewodnie tegorocznej 6. NOCY POEZJI. Liczymy na projekty podejmujące wątek miasta jako tematu, w tym np. miasta jako społeczeństwa, miasta-maszyny, miasta jako dzieła sztuki, budzącego zachwyt i niechęć, miasta jako tłumu. Liczymy na projekty dotykające sytuacji człowieka w mieście, przedstawiające miasto w oczach mieszkańców i przyjezdnych. Najmilej widziane wątki wspierające markę Krakowa jako miasta poetów i poezji.
Celem projektu NOC POEZJI jest integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych, wydawców i księgarzy, mieszkańców oraz odwiedzających Europejskie Miasto Literatury UNESCO gości, wokół poezji, tym razem skoncentrowanej na mieście. Mamy nadzieję, że w programie znajdą się projekty adresowane do zróżnicowanych grup odbiorców.
Propozycje niskobudżetowych projektów proponowanych do realizacji w ramach 6. edycji Nocy Poezji, zawierające:
można przesyłać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK do dnia 31 marca 2015 r. pocztą na adres: Plac Wszystkich Świętych 11, 30-004 Kraków z dopiskiem NOC POEZJI 2015 (decyduje data stempla pocztowego) lub składać na dzienniku podawczym w Magistracie: Plac Wszystkich Świętych 3-4).
Mile widziane będą projekty, których autorzy wdrożą w życie hasło Awangardzistów Krakowskich: „Minimum słów, maksimum treści”.
Preferowane będą projekty realizowane we współpracy przez kilka podmiotów, w tym przy udziale krakowskich bibliotek, realizowane poza ścisłym centrum Krakowa, w tym na osiedlach-sypialniach.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod tel. 12 61 61 917.