We wtorek, 19 kwietnia Salę Obrad Rady Miasta Krakowa wypełnili nauczyciele przedsiębiorczości i dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych. Biorąc pod uwagę, że kształcenie w zakresie przedsiębiorczości jest coraz powszechniej promowane w większości państw europejskich, konferencja „Edukacja – przedsiębiorczość – rozwój” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony środowiska nauczycielskiego. W konferencji wzięli udział przedstawiciele miasta i przedsiębiorcy.
- Wiem, że w krakowskich szkołach podejmuje się szereg działań mających na celu przygotowanie młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwiających młodym ludziom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Dziś, ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej staje się konieczność rozwijania umiejętności krytycznego myślenia oraz kształtowania aktywnego stosunku do życia – zaznaczyła Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.
Paneliści i nauczyciele próbowali odpowiedzieć na pytanie: „jak uczyć przedsiębiorczości w szkole?”. Analizując cechy osoby przedsiębiorczej łatwo zauważyć, że odpowiadają one niemal w całości opisowi sylwetki pracownika pożądanego przez większość pracodawców. Jeśli uczniowie nie należą do grupy szczęściarzy, dla których przedsiębiorczość jest cechą wrodzoną, ani nie mieli w dotychczasowym życiu wzorów do naśladowania, to jedyną szansą jest wyksztalcenie tej cechy w szkole. O tym właśnie rozmawiali przedstawiciele Miasta i młodzi przedsiębiorcy.
W programie konferencji znalazły się m. in. takie zagadnienia jak funkcjonowanie startupów czy praktyczne pomysły wykorzystania wiedzy na lekcjach i inne.