Przed nami długi majowy weekend. Sporo czasu, by wziąć udział w wydarzeniach i imprezach kulturalnych zorganizowanych specjalniue z tej okazji. Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursach. Zaplanujcie z nami weekend!
Warsztaty i zwiedzanie z przewodnikiem – to pomysł Muzeum Inżynierii Miejskiej na spędzenie długiego, majowego weekendu. O godzinie 14:00 rozpoczną się warsztaty, podczas których każdy chętny będzie mógł nauczyć się wyplatania papierowej wikliny. Uczestnicy dowiedzą się też jak można wykonać z niej papierowy koszyczek, który może także służyć za osłonkę do doniczki. Warsztaty potrwają półtorej godziny, można także dołączyć w trakcie ich trwania (hala E). Na zajęcia nie obowiązują rezerwacje – muzeum zaprasza wszystkich chętnych!
Teatr M.I.S.T. serdecznie zaprasza o godzinie 19.00 do Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY (ul. Zakopiańska 62) na Romantyków z Solvayu. 1940. Jest to fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay, przemianowanych wówczas na Deutsche Chemische Ostwerke Solvay. Przedstawienie nawiązuje do wojennej biografii Karola Wojtyły, który rzeczywiście był w tamtym czasie robotnikiem w tej fabryce. Do historii należy także zaangażowanie młodego Wojtyły w prace podziemnego teatru Mieczysława Kotlarczyka. Spektakl łączy te fakty z życiorysu przyszłego papieża, by poprzez fikcyjną narrację o stworzeniu na terenie Solvayu grupy teatralnej i wystawieniu przez nią Fausta Goethego, w syntetycznym skrócie przenieść współczesnego widza w realia Krakowa czasów wojny, przede wszystkim zaś uzmysłowić mu świat wartości, będących fundamentem artystycznych działań adeptów teatru słowa.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania zaproszenie 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Romantycy z Solvayu. 1940. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Rusza trzecia edycja Spacerów literackich w Krakowie. Na dobry początek zapraszamy na Szlak krakowskich pisarek. U niektórych z nich, Kraków stał się tłem akcji, u innych był inspiracją, a dla wybranych faktem bez znaczenia. Zapraszamy na spacer, zainspirowany literaturą kobiecą różnych epok. Szlak poprowadzi Anna Hojwa - przewodniczka krakowska (punkt startowy: pl. Kossaka). UWAGA! Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!
Teatr Loch Camelot (ul. Św. Jana 2) zaprasza o godzinie 20:00 na „Chodu i hop, czyli Anty-Bajka” - wieczór muzyczno-kabaretowy prezentowany w formie „starego kina”. O wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety – cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 3 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Chodu i hop, czyli Anty-Bajka. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Wybitny kompozytor i pianista Max Richter wystąpi w Krakowie! O godz. 20.00 w ramach cyklu ICE Classic artysta zagra w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Muzyk inspirujący się zarówno Beatlesami, Bachem, jak i punk rockiem czy ambientem, łączy barokowe piękno z minimalistyczną metodologią i wiąże klasyczną orkiestrę z nowoczesną technologią. Podczas koncertu usłyszymy utwory zarówno z albumu „Recomposed by Max Richter: Vivaldi - The Four Seasons”, w którym muzyk wziął na warsztat słynne koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego znane jako „Cztery pory roku”, jak i materiał z płyty „The Blue Notebooks”, gdzie Richter prezentuje nowoczesne brzmienia wykonane przy pomocy klasycznego instrumentarium.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 2 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do czwartku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: Max Richter. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Weekend majowy to doskonała okazja aby zwiedzić właśnie zakończony remont Zamku Pieskowa Skała. Burzliwe dzieje Pieskowej Skały sprawiły, że na zamku nie zachowały się historyczne wnętrza, a zbiory artystyczne dawnych właścicieli uległy rozproszeniu. Wszystkie prezentowane na wystawie obiekty pochodzą więc ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest pieskoskalskie muzeum. Udostępniana obecnie ekspozycja powstała w dwóch etapach: sale I piętra otwarto w roku 2000, II piętro zaś urządzono w roku 2005. Nowoczesna plastyczna aranżacja całej wystawy jest dziełem Małgorzaty i Macieja Radnickich. Zamek można zwiedzać w godzinach: wtorek-czwartek 9.00-17.00, piątek 9.00-13.00, sobota-niedziela 10.00-18.00.