Już tylko do piątku 1 lipca można głosować na projekty biorące udział w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Krakowa. Swoje głosy oddało już 32 tysiące krakowian, w tym m.in. Zbigniew Glonek, który od 1988 r. wciela się w rolę Lajkonika, oraz Michał Kościuszko, znany krakowski kierowca rajdowy. Czekamy również na Twój udział!
Wybór jest szeroki – 122 projekty o charakterze ogólnomiejskim i 279 projektów o charakterze dzielnicowym. Łącznie 401 pomysłów mieszkańców na to, jak ulepszyć miasto i podnieść jakość życia krakowian. Dotyczą one przede wszystkim zdrowia, infrastruktury, edukacji, kultury, bezpieczeństwa, zieleni i ochrony środowiska, sportu i infrastruktury sportowej, infrastruktury rowerowej i społeczeństwa. Jeżeli nie wiesz jeszcze, jak zadysponować swoim głosem, wejdź na stronę budzet.dialoguj.pl i skorzystaj z wyszukiwarki, która umożliwi Ci wygodne przeszukiwanie zadań – w tym celu nie trzeba się nawet logować ani rejestrować.
Przypominamy, że w tym roku głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Aby oddać głos, należy wejść na stronę budzet.dialoguj.pl, zalogować się i podać swoje miejsce zamieszkania, a następnie wybrać trzy projekty ogólnomiejskie i trzy projekty z dzielnicy. W przypadku projektów dzielnicowych obowiązuje zasada, zgodnie z którą głosujemy na projekty dotyczące tej dzielnicy, w której mieszkamy. Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym – wystarczy mieszkać w Krakowie.
Mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do internetu lub komputera, mogą odwiedzić jeden z ponad 150 punktów głosowania rozsianych po całym mieście. Zorganizowano je m.in. w bibliotekach publicznych, domach kultury, centrach aktywności seniorów, filiach MOPS, siedzibach Rad Dzielnic, Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych i Punktach Obywatelskich ulokowanych w niektórych krakowskich galeriach handlowych. W punktach głosowania dostępne są tablety i laptopy, na których głosujący mogą zaznaczać wybrane przez siebie projekty. W razie potrzeby przeszkoleni pracownicy poszczególnych instytucji udzielają głosującym niezbędnego wsparcia. Wykaz punktów głosowania wraz z godzinami ich otwarcia można znaleźć tutaj.
Przypominamy, że głosowanie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zostało przedłużone do 1 lipca. Również w ten ostatni dzień czynne będą punkty wsparcia głosowania – wykaz tych punktów znajduje się tutaj.
Dużą popularnością cieszy się aplikacja umożliwiająca mieszkańcom promowanie projektów. Ta funkcjonalność została udostępniona po raz pierwszy w tym roku. Korzystają z niej zarówno wnioskodawcy, jak i inne osoby, które chcą zachęcić pozostałych mieszkańców do oddania swojego głosu na dany projekt. Na stronie internetowej, w szczegółach projektu, możliwe jest wygenerowanie plakatu A4, banneru na Facebooka, banneru na Google+ oraz na Twittera. Ikony i kolorystyka są dostosowane do kategorii projektu, a na grafikach znajdują się takie informacje, jak: numer projektu przydzielony w drodze losowania, na który będzie można głosować, tytuł projektu oraz rodzaj projektu (ogólnomiejski lub dzielnicowy), a w przypadku projektu dzielnicowego – także numer dzielnicy. Zachęcamy do korzystania!