Mieszkasz w Nowej Hucie? Chcesz dowiedzieć się więcej o aktualizowanym Miejskim Programie Rewitalizacji Krakowa? A może masz już pomysł na projekt, tylko nie wiesz, jak go zgłosić? Odpowiedzi na te pytania i wille innych można było usłyszeć na spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się 9 sierpnia, o godzinie 18.00 w Klubie Technika w Krakowie-Nowej Hucie przy SITPH os. Centrum C w bloku 10b.
Przypomnijmy, trwają prace nad aktualizowanym Miejskim Programem Rewitalizacji Krakowa, do którego wybrane zostały trzy podobszary: Stare Miasto-Kazimierz, Stare Podgórze -Zabłocie i „stara” Nowa Huta. Podobszary rewitalizacji zostaną objęte działaniami naprawczymi , których celem będzie podniesienie jakości życia mieszkańców tych terenów. Projekty do Programu można składać do 12 września.
Jaki jest harmonogram prac nad Programem?
18 lipca 2016 r. – ogłoszenie naboru projektów do MPRK.
25 lipca – 12 września – zgłaszanie inicjatyw i projektów, planowanych przez uprawnione grupy podmiotów, do realizacji w obszarze rewitalizacji.
W tym czasie zapraszamy na spotkania konsultacyjne:
Październik 2016 r. – przedłożenie projektu zaktualizowanego Programu do Rady Miasta Krakowa w celu uchwalenia.
Skąd pochodzić będą kluczowe środki na sfinansowanie projektów rewitalizacyjnych?
Aktualizowany Program jest dostosowywany do wymagań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM). Pozwoli to na ubieganie się o środki z funduszy Unii Europejskiej m.in. w ramach Działania 11.1 Rewitalizacja miast, ale również Działania 11.4 Rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego planuje przeprowadzenie naboru projektów rewitalizacyjnych w ramach Działania 11.1 w 2017 roku.
Oprócz tego możliwe będzie zgłaszanie projektów do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (tzw. projekty miękkie), m.in. w ramach Osi 8, 9 i 10 RPO WM: Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa, Działanie 8.5 Wsparcie na rzecz łączenia życia zawodowego z prywatnym, Działanie 9.1 Aktywna integracja, Działanie 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego.
Rewitalizacji dotyczą także: działania Osi I Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz Priorytet Inwestycyjny 6.IV Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Jakie przykładowe inwestycje mogą ubiegać się o dofinansowanie z RPO WM?
Kto może występować o wsparcie przedsięwzięć rewitalizacyjnych?
Więcej informacji o pracach nad aktualizacją Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa można znaleźć:
Zapraszamy także do Punktu Informacyjnego, mieszczącego się w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 (parter) do 12 września, w godzinach od 10.00 do 18.00, w dni robocze (przed odwiedzeniem Punku Informacyjnego – warto zapoznać się z ogłoszeniami na facebookowym profilu MPRK).