Od 16 sierpnia do 13 września zostaną wyłożone do publicznego wglądu projekty trzech planów: „Stradom”, „Lema – Staw Dąbski” i „Łobzów – rejon ulic Łokietka i Wrocławskiej”.
Projekt planu „Stradom” zakłada w sposób szczególny ochronę środowiska kulturowego i krajobrazowego. Ma chronić elementy o wysokich walorach historycznych, kulturowych, urbanistycznych i kompozycyjnych w tym tych, znajdujących się w strefie buforowej UNESCO.
Ukształtowane dzielnice śródmiejskie, jedną z których jest obszar Stradomia, skupiają nie tylko funkcje kulturalne, usługowe i administracyjne, ale przede wszystkim koncentrują publiczne życie miasta. Warunkiem funkcjonowania centrum jest jego atrakcyjna przestrzeń publiczna, a także powszechnie akceptowana przez mieszkańców czytelność układu urbanistycznego oraz różnorodność i jakość programu usługowego. Dbałość o tę przestrzeń jest wpisana w założenia projektu planu.
Część obszaru „Lema – Staw Dąbski” to tereny wymagające przekształceń zabudowy. W tym miejscu konieczne jest określenie podstaw przestrzennych, tak, by zapobiec chaosowi urbanistycznemu i obniżeniu wartości obszaru.
Plan miejscowy umożliwi wykorzystanie potencjału ul. Stanisława Lema i sąsiadującej hali widowiskowo-sportowej TAURON Areny poprzez określenie wysokiej jakości przestrzeni publicznych a także kształtowanie zabudowy w sposób reprezentacyjny – właściwy dla charakteru miejsca.
Projektowany plan „Łobzów – rejon ulic Łokietka i Wrocławskiej” obejmuje tereny, na których znajdują się nowe inwestycje, powstające w drodze indywidualnych decyzji administracyjnych.
Celem planu będzie stworzenie warunków przestrzennych dla prawidłowego funkcjonowania obszaru w oparciu o zasady ładu przestrzennego poprzez ochronę wartości krajobrazowych i przyrodniczych oraz znalezienie kompromisu dla wyważenia różnych interesów społecznych, publicznych i prywatnych. Wyznaczenie terenów i przestrzeni publicznych oraz zieleni urządzonej, a także kształtowanie tych przestrzeni w terenach usługowych umożliwią prawidłowy i nowoczesny rozwój tego rejonu miasta. Objęcie przedmiotowego terenu planem miejscowym pozwoli na skuteczną kontrolę zmian w zagospodarowaniu, a także zapobiegnie niekorzystnym przekształceniom obszaru, jakie potencjalnie mogą nastąpić w wyniku indywidualnych decyzji administracyjnych.
Wszystkie trzy projekty planów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko oraz niezbędną dokumentacją udostępnione zostaną do wglądu od 16 sierpnia do 13 września (z wyjątkiem sobót i niedziel) w siedzibie Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, przy ul. Józefa Sarego 4, w godzinach pracy Biura. Ponadto projekty będą dostępne na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl .