Krakowski sąd wydał kolejne wyroki na kierowców Uber: do pierwszych trzech z początku tego tygodnia, w czwartek do krakowskiego Magistratu wpłynęło kolejnych pięć, ale wraz z nimi przekazano także sześć następnych, orzeczonych wobec kierowców Eko-Taxi.
Pracownicy Urzędu Miasta Krakowa w ramach swoich obowiązków służbowych od wielu lat przeprowadzają czynności sprawdzające wobec nielegalnych przewoźników osób, potocznie zwanych „szarą strefą taxi”, a zrzeszonych w różnych organizacjach bądź działających na własny rachunek. Każdy stwierdzony przypadek wykonywania usług przewozowych osób bez wymaganej licencji, znalazł swój finał sądzie na podstawie złożonych przez krakowski Magistrat wniosków o ukaranie kierowców za popełnienie wykroczeń przeciwko porządkowi publicznemu z art. 601 §1 Kodeksu wykroczeń.
Poniżej tabelaryczne zestawienie wydanych przez krakowski sąd wyroków wobec nielegalnych przewoźników osób w latach 2011–2016.
W związku z powtarzającymi się nieprawidłowościami w zakresie przewozów osób, Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców zapowiada, że w celu zwalczania nieuczciwej konkurencji, w dalszym ciągu będzie regularnie prowadził czynności sprawdzające na terenie Krakowa.
Przypomnijmy, że każdy odpłatny przewóz osób, bez względu na sposób zamówienia i realizacji tej usługi, a także metodę płatności za nią (np. bezgotówkową) – podlega Ustawie o transporcie drogowym. W szczególności przestrzega się potencjalnych kierowców zamierzających wykonywać przewozy osób pod szyldem „Uber” lub „Eko-Taxi” przed zrzeszaniem się w tych firmach, organizacje te nie są bowiem przewoźnikami, a jedynie pośredniczą w zlecaniu przewozów. Zatem wszelkie konsekwencje karne za nielegalne świadczenie usług przewozowych spadną na kierowców osobiście wykonujących transport drogowy osób – o czym świadczy dotychczasowe orzecznictwo sądowe.