górne tło

ArsTechne - nowy festiwal połączy sztukę z technologią

Muzyka, sztuka, wykłady i warsztaty – ArsTechne to pierwsze wydarzenie w Krakowie, który połączy te cztery obszary jednocześnie. Już 17 września na Barce na ul. Podgórskiej będziemy mogli zobaczyć, co z pozoru różne światy sztuki i nauki mają ze sobą wspólnego.

Czy chcesz czy nie, bierzesz udział w procesach dyfuzji. W mieście, gdzie powietrze miesza się ze smogiem, a zakurzona historia z industrialną nowoczesnością, zapraszamy Cię na dyfuzję kontrolowaną. Tej nocy technologia zmiesza się ze sztuką. Świadomość z nową porcją wiedzy. Potęga umysłu z żywiołem tańca.
Dryfując na pokładzie Barki sam staniesz się uczestnikiem tej wymiany. Przyjdź, zostaw część siebie i zabierz ze sobą cząsteczki tego, co nazwaliśmy ArsTechne.

W sobotę 17 września dyfuzja rozpocznie się już o 16:00 warsztatami z tworzenia muzyki elektronicznej w praktyce, w trakcie których do kreowania własnych kawałków posłużą groovebox Novation Circut z aktualizacją Circuit Components. Muzyk i producent Dominik Samborski pokaże między innymi, jak korzystać z efektów i automatyki w czasie rzeczywistym oraz jak zmiksować utwór. Uczestnicy dostaną także gift w postaci licencji na instrument wirtualny Novation Bass Station VST/AU.

Przez cały czas z pokładu Barki będzie można podziwiać instalacje artystyczne, które stworzą Aleksander Sovtysik, Polka Polkovska i Jana Moroz. Pod murem, na przeciwko Barki stanie około 50 starych telewizorów, na których emitowane będą szumy i czarno białe abstrakcyjne formy VIDEO. Pojawią się również wizualizacje z mappingiem 3d opracowane przez Eugeniusza Sinicyn.

O godzinie 19:00 praktyka spotka się z teorią za sprawą czterech prelekcji ludzi nauki, którzy poruszą temat wpływu technologii na rozwój sztuki. Dodatkowo, wykłady te będą wzbogacone o wizualizacje tworzone  na żywo.

Na początek w obszar estetyki traktowanej jako teoria sztuki, głównie w odniesieniu do sztuki współczesnej (w tym sztuki elektronicznej oraz cyberkultury), wprowadzi dr hab. Michał Ostrowicki (Sidey Myoo) - polski filozof, pracownik Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii UJ, współpracownik ASP i AGH w Krakowie oraz Członek Collegium Invisibile.

Ideę transhumanizmu przybliży dr hab. Joanna Hańderek – wykładowca filozofii kultury i filozofii współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, opiekun koła naukowego studentów filozofii UJ. Współtworzy także festiwal filozoficzny „Co By Było Gdybyś” i organizuje cykl konferencji „Kultura wykluczenia?” oraz „Filozofia technologii”. Na pokładzie Barki pojawi się z wykładem „Co po-człowieku?”.

Chwilę później będziemy działać na pograniczu matematyki, sztuki i liryki. Przedstawiając swoją instalację multimedialną Wojciech Janiszewski, absolwent Matematyki teoretycznej, doktor Sztuki oraz pracownik Zakładu Teorii Sztuki Mediów Wydziału Intermediów ASP w Krakowie, opowie o wielowymiarowości i wpływie nauki na sztukę.

Zanim scenę Barki na dobre przejmą dźwięki, w świecie nauki zatrzyma nas koncert biosemiotica – komputer, mikroskop, roślina, który dla ArsTechne zrealizuje Michał Brzeziński. Artysta i futurolog kulturoznawca w swoich pracach łączy biologiczną materię z systemami informatycznymi, wykorzystując interfejsy medyczne takie jak USG, GSR, czy EEG w celu poszukiwania międzygatunkowego języka. Korzenie jego działań artystycznych tkwią w subkulturach muzycznych oraz w sztuce wideo. Jako kurator współpracuje z galeriami takimi jak Muzeum Sztuki w Łodzi, czy Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.

ArsTechne na Barce to także, a może przede wszystkim, impreza muzyczna. Na scenie pojawi się 7 artystów, którzy dźwięki kreować będą na żywo w formie live act.

Od godziny 22:00 atmosfera będzie stopniowo gęstnieć, a napięcie narastać  - zaczniemy od delikatnych, chilloutowych brzmień, które zapewni Me//Eye//Bo. Me//eYe//Bo to twór składający się z dwóch elementów: muzyki i wizualizacji. Lekko improwizując, lekko po omacku, tworzą muzykę elektroniczną okraszoną pewną dozą tajemniczości i skrywanym optymizmem. Wystąpią Piotr Karczmarek (wcześniej Nukomo, Twin Peaks), producent z Krakowa w dj/secie wraz z Pittem Krassem (Fi Kolektiv, unitraprodiż, Wu Hae, Akurat) muzykiem, producentem i VJ'em tworzącym pełne energii wizualizacje.

Trudno wyobrazić sobie lepszy debiut przed szeroką publicznością niż album uznany najlepszą polską rap płytą roku 2015. Mowa o "Shadowplay" bytomskiego rapera Kartky i wrocławskim duecie HVZX. Krążek przyniósł muzykom rozgłos, będąc zapowiedzią nowych kolaboracji, projektów i koncertów. HVZX - czytane jako słowo "haze" ("mgła, mgiełka, opary") doskonale oddaje klimat tworzonej przez nich muzyki. Produkcje Marcela i Kuby to ciepłe brzmienia cloud rapu oraz instrumentalnego hip-hopu, które wprowadzają słuchacza w przyjemną przestrzeń wypełnioną dymem palonej fajki. Potencjał drzemiący w ich muzyce będziecie mogli sprawdzić po godzinie 23:00.

Nieszablonowe kompozycje, świeże brzmienie oraz przyciągający uwagę wokal - MIN t śmiało można nazwać objawieniem polskiej elektroniki. Wyprodukowana przez nią i wydana wiosną EPka "Turn Down the Lights" odbiła się szerokim echem i zdobywa uznanie środowisku muzycznym. Zdążyła zagrać już na scenach festiwali Open’er, Soundrive i Spring Break, a pod koniec sierpnia wystąpiła w berlińskim klubie Acud Macht Neu. Jej kariera nabiera rozpędu, a Barkę MIN t zacznie rozpędzać po północy.

Następnie ster przejmie Marte - wszechstronnie uzdolniony producent muzyczny młodego pokolenia. Jego deep/tech housowa twórczość łączy w sobie esencje jazzu, muzyki elektronicznej, a także... klasycznej. Swoje umiejętności w zakresie inżynierii dźwięku szlifował na holenderskim uniwersytecie Royal Conservatory of The Hague oraz w Biurze Dźwięku Katowice. Marte zajmuje się też post-produkcją i kompozycją muzyki do przeróżnych form audio-wizualnych, takich jak filmy krótkometrażowe, dokumenty, animacje, reklamy oraz instalacje artrystyczne.

Eksperymentalną mieszankę hipnotycznego techno i ambientu po godzinie 2:00 zaprezentuje Milena Kriegs. Powiew świeżości w estetyce techno, zmysłowość i niesamowita dźwiękowa przestrzeń, jaka zapanuje tej nocy pozwoli odlecieć daleko i na długo pozostać w stanie nieważkości.

O 3:30 scenę opanuje mroczny i pulsujący rytm od ERZHa, pochodzącego z Krakowa producenta techno. Znamienną cechą jego muzyki są surowe, a zarazem dzikie brzmienia. Inspirację dla ERZHa stanowią filmy takich reżyserów, jak Harmony Korine, Jim Jarmusch, Wes Anderson oraz Tim Burton. W 2016 roku wstąpił pod skrzydła wytwórni Nashton Records.

Nowy dzień powitamy rozpoczynającym się o 5 rano setem KRASS - współtwórcy takich projektów jak Fi Kolektiv, Cafe Fińska, Nukomo. KRASS jest także kompozytorem muzyki do spektakli, laureatem festiwali Patrz i Słuchaj oraz Urban Tribes. Jako VJ współpracuje z zespolami unitraprodiż, Wu Hae, Nohucki, Akurat, Peef Music, a w roli producenta współtworzył wydawnictwo Apokalispa wraz z unitraprodiż.

Organizatorem wydarzenia jest zespół ArsTechne, który tym projektem debiutuje w przestrzeni Krakowa, kreatywnie łącząc w jednym miejscu muzykę elektroniczną, sztuki wizualne i wiedzę. Wspólnym mianownikiem jest technologia, która w każdej z tych dziedzin otwiera nowe możliwości i sprawia, że wzajemnie na siebie wpływają.

Więcej informacji o ArsTechne znajdziecie na ich stronie oraz facebooku.

ArsTechne
17 września 2016

Barka, ul. Podgórska 16, Kraków
Start: 16:00
Entry: TBA