Na dwa dni TAURON Arena Kraków zmieniła się w stolicę światowego karate – wszystko za sprawą Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016, w którym udział wzięło ponad dwa tysiące zawodników z 38 państw, z pięciu kontynentów.
Mistrzostwom Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016, które odbyły się w dniach 14-15 października, towarzyszyły zawody rozgrywane w innych głównych stylach oryginalnego karate. W ramach Światowego Festiwalu Renesans Karate-Do odbyły się także: XXIII Mistrzostwa Europy Karate Fudokan, Turniej Karate Koshiki Super Karatedo WGP i Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym. Turniej zakończył wyjątkowy mecz pomiędzy finalistami Mistrzostw Europy Karate Fudokan i Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym.
– Spotkaliśmy się w Krakowie, prawdziwym mieście renesansu, na Światowym Festiwalu Renesans Karate-do. Łączy nas karate, które jest drogą edukacji. To nie tylko sport, to nie tylko przyjaźń, to znacznie więcej. Czuję, że jesteśmy wielką rodziną – powiedział Włodzimierz Kwieciński, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, otwierając mistrzostwa.
Z kolei Prezydent Światowej Federacji Fudokan Ilija Jorga powiedział: "Tworzymy właśnie historię. Jestem szczęśliwy, że dzieje się to w Polsce. Pamiętam, że sensei Hidetaka Nishiyama zawsze wspierał karate w Polsce. Jestem pełen szacunku dla waszego kraju."
Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym w TAURON Arenie Kraków okazały się szczęśliwe dla naszej reprezentacji. Polacy startujący w kategorii seniorów wywalczyli 11 złotych medali – okazali się bezkonkurencyjni prawie we wszystkich konkurencjach, zdobyli dodatkowo 2 srebrne i 4 brązowe medale. Młodzieżowcy w konkurencjach indywidualnych wywalczyli 10 medali: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy; juniorzy – 9 medali: 4 złote, 1 srebrny i 4 brązowe; kadeci – również 9 medali: po 3 złote, srebrne i brązowe. W konkurencjach drużynowych kadeci i juniorzy wywalczyli 4 krążki: 2 złote i 2 srebrne. Po raz pierwszy wśród seniorów kobiety rywalizowały w kumite drużynowym.
Krzysztof Neugebauer, trener kadry narodowej seniorów i młodzieżowców podsumował start swoich podopiecznych: "Zrealizowaliśmy program i założenia. Myślimy już o następnych wyzwaniach, żeby cały czas się rozwijać."
– Musimy nadal pracować, bo zdobywać jest łatwiej niż bronić. Nie możemy popadać w samozachwyt. To zatrzymuje rozwój – dodał Andrzej Zarzeczny, trener kadry PZKT.
Wspaniale podczas dwóch dni zaprezentowali się również nasi najmłodsi karatecy, którzy wystartowali w II Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym – zdobyli prawie wszystkie mistrzowskie miejsca. Polacy rywalizowali także w Mistrzostwach Europy Karate Fudokan oraz w Turnieju Karate Koshiki.
Tak wydarzenie podsumował Paweł Janusz, podwójny mistrz świata w kata i współorganizator mistrzostw”: "To impreza rekordów. Po pierwsze, to rekordowe pod względem liczby zawodników wydarzenie w historii karate. Po drugie, pobiliśmy podwójnie rekord świata w układaniu największego sushi. Kolejny rekord pobiły dzieci, uczestnicząc w akcji „Podziel się kilometrem”. Szacuję, że przez te dwa dni przez TAURON Arenę Kraków przewinęło się ok. 20 tys. osób. Cały czas panowała w niej doskonała atmosfera."
Zawody zakończyły się wygranym dla Polaków towarzyskim meczem kumite pomiędzy mistrzami świata w karate tradycyjnym, a mistrzami Europy karate fudokan – drużyną z Rumunii.