Już po raz 10. została zorganizowana akcja „Podzielmy się ciepłem”. Czeki na dofinansowanie rachunków za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę otrzymało 45 krakowskich organizacji pozarządowych. Wręczyli je prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Ryszard Langer, prezes MPEC SA Jan Sady, dyrektor Oddziału nr 1 w Krakowie EDF Polska SA Leszek Ziobro oraz prezes CEZ Skawina SA Martin Hančar.
- Ten program funkcjonuje znakomicie, o czym świadczy fakt, że co roku około 50 organizacji pozarządowych otrzymuje dopłaty do kosztów ciepła. Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych od początku świetnie koordynuje tę akcję. W tym roku poszerzamy grono podmiotów, które włączają się do projektu o Krakowski Holding Komunalny oraz CEZ Skawina SA. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom, oraz organizacjom, które dzięki tej pomocy mogą jeszcze intensywniej pracować dla dobra mieszkańców Krakowa – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Darczyńcy: EDF Polska SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, CEZ Skawina SA oraz Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie przekazali 150 tysięcy złotych, które trafiły do krakowskich organizacji pozarządowych. Darowizny otrzymało 45 krakowskich organizacji pozarządowych.
Przypomnijmy: w dniu 21 grudnia 2007 r. zostało zawarte pierwsze Porozumienie o Współpracy pomiędzy EDF Polska SA (dawna - Elektrociepłownia „Kraków” SA, a następnie EDF Kraków SA) i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej SA w Krakowie oraz Gminą Miejską Kraków, którego celem było udzielanie pomocy organizacjom pozarządowym w ramach akcji społecznej „Podzielmy się ciepłem” pomagające najuboższym, chorym, niepełnosprawnym, seniorom i kombatantom mieszkańcom naszego Miasta w dofinansowaniu ciepła oraz ciepłej wody użytkowej dostarczanej z sieci ciepłowniczej wytwarzanej ze źródła Elektrociepłowni „Kraków”.
Koordynatorem akcji od samego początku jest Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, który również w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.
Akcja społeczna „Podzielmy się ciepłem” w 2015 r. wyróżniona została poprzez nominację do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
O darowiznę mogą wnioskować organizacje, które mają status organizacji pozarządowej, zajmują się pomocą osobom potrzebującym w Krakowie, mają dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej, a roczna kwota faktur nie przekracza 50 tys. zł. Warunkiem otrzymania wsparcia jest, także nie zaleganie z płatnościami za ciepło i ciepłą wodę.
Gmina Miejska Kraków wskazuje listę organizacji pozarządowych, które zgodnie z przyjętymi kryteriami mogą uzyskać dofinansowanie. Listę rekomendowanych w danym roku organizacji przekazuje Prezydentowi Miasta Krakowa Komitet ds. Pomocy, a w oparciu o nią Prezydent Miasta Krakowa wskazuje krakowskie organizacje pozarządowe, pomagające najuboższym, chorym, niepełnosprawnym, seniorom i kombatantom mieszkańcom naszego Miasta.
Warto wspomnieć, że realizowana w Krakowie współpraca w ramach akcji społecznej - „Podzielmy się ciepłem” jest unikatowa w skali kraju. Wzorem Krakowa podobna współpraca jest realizowana w aglomeracji śląskiej oraz na wybrzeżu. Jest to bardzo cenna inicjatywa świadcząca o społecznej wrażliwości i odpowiedzialności firm.
Darowizny, łącznie z tymi tegorocznymi, przekazane w ramach akcji społecznej „Podzielmy się ciepłem” otrzymało w sumie 241 organizacji pozarządowych działających na terenie Krakowa na łączną kwotę 1 000 000,00 zł.