górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Nadchodzący weekend upłynie kulturalnie pod znakiem muzeów i teatrów. Kolejna edycja Drzwi Otwartych Krakowskich Muzeów, która odbędzie się w niedzielę, skutecznie przyciągnie tłumy zwiedzających. Poza tym na deskach krakowskich teatrów mamy mnóstwo świetnych spektakli, a przede wszystkim dwie ważne premiery - w Teatrze Starym oraz Ludowym. Nie zapomnimy też o fanach X Muzy czy koncertowych wyjadaczach.  Mamy sporą garść wejściówek na zbliżające się wydarzenia! Sprawdźcie nasz kulturalny rozkład jazdy!

To pierwsza premiera Teatru Starego w tym sezonie artystycznym - ale za to jaka! Już w najbliższą sobotę na scenie zobaczymy "Kosmos" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Witold, główny bohater "Kosmosu"  – w tej roli Jaśmina Polak – opuszczając Warszawę, rozbita, roztrzęsiona, wytrącona, wyrusza w podróż do Zakopanego, lecz czy przyniesie jej upragnione ukojenie? Czy też może bezpowrotnie zepchnie ją w przepaść, w czarną dziurę bytu? Dramat Gombrowicza jest wymagającym i symbolicznym dziełem, które z drugiej strony jako bardzo plastyczne z powodzeniem można wystawić na scenie. Jak uda się to twórcom w Teatrze Starym? Ostateczna ocena przyjdzie po premierze! Spektakl możecie zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 19:15.

KONKURS!

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl "Kosmos" w Teatrze Starym. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzcie na pytanie: Kto wyreżyserował ostatnią filmową adaptację "Kosmosu" Gombrowicza? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 18 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując nazwę TEATR STARY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Drugą teatralną premierą tygodnia jest "Sekretne życie Friedmanów" w Teatrze Ludowym. W warstwie fabularnej to historia rodziny, której ojciec i najmłodszy syn zostali słusznie lub niesłusznie skazani za pedofilię, a przed wyrokiem sądu dokonano na nich swoistego aktu “polowania na czarownicę”. W sferze realizacji - to spektakl odbywający się we wszystkich przestrzeniach teatralnych budynku Stolarnia. Interaktywne przedstawienie wymaga od widza ciągłego przemieszczania się w ślad za aktorami i wydarzeniami w sztuce. Przestrzeń między aktorem a widzem zmniejszona jest do minimum. jeżeli nigdy nie uczestniczyliście w tak niecodziennym wydarzeniu teatralnym - serdecznie polecamy! Przedpremiera odbędzie się w piątek, a regularne spektakle już do zobaczenia w sobotę i niedzielę, codziennie o godz. 19.

KONKURS!

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl "Sekretne życie Friedmanów"  w Teatrze Ludowym. Odpowiedzcie na pytanie konkursowe: Jakim filmem został zainspirowany spektakl? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 18 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując nazwę TEATR LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W weekendowy nastrój na pewno idealnie wpisze się Teatr Bagatela! Na scenie na ul. Sarego 7 w najbliższą sobotę i niedzielę zobaczycie tam spektakl "Ławeczka"! On – Jura, Kola, Alosza lub Fiedia (zależy od sytuacji), monter konstrukcji stalowych w wiecznej delegacji lub zaopatrzeniowiec wirtuoz względnie kierowca autobusu podmiejskiego; rozwodnik i erotoman ze skłonnością do alkoholu, który wkłada całą duszę w każdy romans – nawet dwugodzinny. Ona – Wiera, kontrolerka jakości w fabryce trykotaży, rozwodnica z synem i pamięcią fotograficzną, nieuleczalna romantyczka oraz – jak sama twierdzi – nienormalna idiotka, oddająca obcym klucze do mieszkania. Pewnego popołudnia spotykają się w parku… A w interpretacji Ingmara Villqista: w muzeum. Romantyczna historia w sam raz na weekendowe wyjście we dwoje! Spektakl rozpocznie się o godz. 19:15.

Wybiegając troszkę w przyszłość, we wtorek w Bagateli zobaczycie "Za rok o tej samej porze" - świetną historie nietypowej miłości. Zrodzony z przypadku romans Doris i George'a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz zdradzają nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku. Sprawdźcie o godz. 19:15 na Scenie na ul. Sarego 7.

KONKURS!

Mamy dla Was po dwa podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl "Ławeczka"  oraz wtorkowy "Za rok o tej samej porze" w Teatrze Bagatela. Odpowiedzcie na pytanie konkursowe: Kto zagrał główne role w filmowej wersji "Ławeczki"? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 18 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując nazwę TEATR BAGATELA i tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Nie kończymy teatralnego maratonu - w Teatrze Barakah w weekend zobaczycie "Jednorękiego ze Spokane", czyli komedio-kryminał na podstawie sztuki irlandzkiego dramatopisarza, zdobywcy Oscara, Martina McDonagha. Para przypominająca Bonnie i Clyde’a, mężczyzna bez ręki, boj hotelowy niczym Ted z „Czterech Pokoi”. Oprawa wizualna nawiązująca do estetyki starych filmów gangsterskich. To wszystko w klimacie Quentina Tarantino, Davida Lyncha czy Jima Jarmuscha, z gitarowymi riffami w tle. O klimat nie musimy się obawiać, będzie ciekawie!

KONKURS!

Mamy do rozdania dwa podwójne(na sobotę i niedzielę) zaproszenia na spektakl "Jednoręki ze Spokane" w Teatrze Barakah. Odpowiedzcie na pytanie konkursowe: Ile lat ma Teatr Barakah? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 18 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując nazwę BARAKAH i dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Z kolei Teatr KTO zaprasza w czwartek i piątek na spektakl "Leon i Matylda". To osobliwa, pełna humoru a zarazem emocjonalnego napięcia opowieść o pewnym małżeńskim związku. Historia zaczyna się w naszych czasach a kończy w bliżej nieokreślonej przyszłości. Obydwoje, skazani tylko na siebie, żyjąc w oddaleniu od prawdziwej rzeczywistości pielęgnują swoje codzienne rytuały, gesty, sytuacje w których zatarta jest granica między miłością a nienawiścią, między potrzebą życia z drugim człowiekiem a jego odrzuceniem. Tę dziwną, czasem nieznośną i niejednokrotnie absurdalną atmosferę przenika mroczna tajemnica z czasów ich młodości. Jesteśmy pewni, że spektakl poruszy emocje i zostaniemy z wieloma przemyśleniami! Sprawdźcie to na własnej skórze w czwartek i piątek o godz. 19.

KONKURS!

Mamy do rozdania dwa podwójne(na czwartek i piątek) zaproszenia na spektakl "Leon i Matylda" w Teatrze KTO. Odpowiedzcie na pytanie konkursowe: Jaka jest Wasza ulubiona para z filmów/teatru/książek i dlaczego? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku 17 listopada do godz. 14 w tytule maila wpisując KTO i dzień, w którym chcecie się wybrać na spektakl. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Na teatralny finał zapraszamy do miejsca bardzo nieoczywistego, ale wartego odwiedzenia - Teatru MIST! W tę sobotę o godz. 19 na ich scenie zobaczymy spektakl "Romantycy z Solvayu. 1940". To fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay. Przedstawienie nawiązuje do wojennej biografii Karola Wojtyły, który rzeczywiście był w tamtym czasie robotnikiem w tej fabryce. Do historii należy także zaangażowanie młodego Wojtyły w prace podziemnego teatru Mieczysława Kotlarczyka. Lokalna historia oczyma artystów właśnie z okolic tytułowego Solvayu? Brzmi bardzo ciekawie, polecamy!

KONKURS!

Mamy do rozdania dwa podwójne zaproszenia na spektakl "Romantycy z Solvayu.1940" w Teatrze MIST. Odpowiedzcie na pytanie konkursowe: Co oznacza skrót MIST? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 18 listopada do godz. 12 w tytule maila wpisując MIST. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Zapraszamy do muzeum! Już w tą niedziele po raz 12. krakowskie muzea otworzą swoje drzwi dla zwiedzających i bezpłatnie zaoferują nie tylko swoje wystawy, ale też pozwolą wejść za kulisy swojej pracy. To Dzień Otwartych Drzwi Krakowskich Muzeów! W tym roku w akcji biorą udział 23 instytucje, w tym Muzeum Narodowe, MOCAK, Cricoteka, Muzeum Historyczne Krakowa i wiele innych. Jako dodatkowe atrakcje będzie można wziąć udział w spacerach edukacyjnych, warsztatach dla dzieci i nie tyko czy nawet obejrzeć spektakl teatralny. Sprawdźcie dokładny program wydarzeń, stwórzcie swój plan i w niedzielę chodźcie do muzeum!

Wielkie święto muzyki w ICE Kraków! W niedzielę wystąpi tam legenda francuskiej sceny muzycznej, zdobywca trzech Oscarów oraz pięciu statuetek Grammy, najwybitniejszy kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista przełomu XX i XXI wieku - Michel Legrand. Skomponował muzykę do ponad 200 musicali, filmów i seriali. Z okazji swoich 85. urodzin muzyk odbywa ogólnoświatową trasę koncertową, podczas której wykona najwybitniejsze dzieła ze swojej twórczości. Jednym z przystanków na tej trasie jest Kraków, gdzie wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. To obowiązkowe wydarzenie dla fanów muzyki filmowej! Początek koncertu w ICE o godz. 19.

Chcecie w kinie trochę zaskoczenia? Często macie problem z tym, jaki film wybrać? Centrum Kinowe Ars już dawno o tym wie! Dlatego w każdy piątek o godz. 23 zaprasza na Tajemniczy Pokaz Specjalny. Nie mamy najmniejszego przeczucia, co też w ten piątek przygotował Ars dla kinomanów. I dobrze - któż nie lubi niespodzianek? Filmowa randka w ciemno już w piątek!

Czytanie zwykle kojarzy się z samotnym wieczorem pod kocem z książką i herbatą w ręku. Jasne, wszyscy to lubimy, ale czemu nie spotkać się i poczytać w większej grupie? Na taki pomysł wpadli organizatorzy wydarzenia Silent Reading Party, które już po raz trzeci odbędzie się w Księgarni Bona. Przynieście swoją lekturę albo wybierzcie coś na miejscu, usiądźcie wygodnie, poznajcie się z innymi i ...przez dwie godziny w ciszy czytajcie! Razem czyta się raźniej! Potem możecie wymienić się czytelniczymi wrażeniami i polecić sobie ulubione dzieła. To małe, ale ważne święto czytania rozpocznie się w sobotę o godz. 16:30 w księgarni Bona. Kolejne takie spotkanie dokładnie za miesiąc! TUTAJ możecie dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Jeżeli w sztuce lubicie eksperymenty i nie boicie się przełamywać kolejnych granic poznania, to w ten weekend odbywa się festiwal idealny dla Was. Audio Art Festival zagości od piątku do niedzieli w kilku miejscach, m.in. Bunkrze Sztuki, Cricotece czy Akademii Muzycznej. Nie zabraknie odważnych instalacji i dźwiękowych machin rodem z filmów SF. Za sprawą projektu "Snare Box" poczujemy się jak na planie filmowym kolejnej części serii o Batmanie. Dzieło Roberta Knutha i Sebastiana Maca to obrotowa, dźwiękowa rzeźba, napędzana trzepotem skrzydeł mrocznych „nietoperzy” uwięzionych w półprzezroczystych skrzynkach. "Light Bulb Music" Michaela Vorfelda to z kolei, jak sama nazwa wskazuje, muzyczna instalacja powstała na bazie żarówek. "The Bike Ensemble Project" Daniela Davidovsky’ego spodoba się zapewne cyklistom. Nie bójcie się poeksperymentować!

Niedziela w Alchemii będzie należeć do grupy Dikanda! To uznany już za granicą  szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. W niedzielny wieczór, dokładnie o godz. 20:30, Dikanda weźmie Was w muzyczną podróż dookoła świata.