Główne pasmo 14. edycji Festiwalu Misteria Paschalia nosi nazwę Vanitas (Marność). Motyw marności, odwołujący się do słynnego zdania z Księgi Koheleta („Vanitas vanitatum et omnia vanitas”) i związana z nim fascynacja śmiercią i przemijaniem, przewijały się stale w muzyce, sztuce i literaturze zarówno średniowiecza, jak i baroku.
Na otwarcie festiwalu i jednocześnie inaugurację pasma Vanitas, w Wielki Poniedziałek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (10 kwietnia, godz. 20.00) po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostanie wyjątkowe dzieło Claudia Monteverdiego: „Selva morale e Spirituale”. Jest to zbiór utworów o przeznaczeniu liturgicznym, napisanych przez Monteverdiego z myślą o bazylice św. Marka w Wenecji. Składają się na niego błyskotliwe i skomplikowane pod względem konstrukcji kompozycje wokalno-instrumentalne w stylu koncertującym oraz kameralne monodie nawiązujące po mistrzowsku do założeń polifonii renesansowej. Wykonawcami religijnego dzieła Monteverdiego będą: francuski zespół-rezydent 14. edycji Misteria Paschalia, Le Poème Harmonique, występujący po raz pierwszy w Polsce rosyjski chór music Aeterna oraz debiutujący na festiwalu znakomici soliści: Deborah Cachet - sopran, Eva Zaicïk - mezzosopran, Cyril Auvity – tenor, Jean-François Lombard – tenor, Sébastien Obrecht – tenor i Geoffroy Buffière – bas. Artystami pokieruje dyrektor-rezydent tegorocznej edycji festiwalu, charyzmatyczny dyrygent i założyciel formacji Le Poème Harmonique – Vincent Dumestre. Koncert będzie transmitowany przez francuską telewizję Mezzo.
W Wielki Wtorek (11 kwietnia, godz. 20.00) w Bazylice Bożego Ciała zabrzmi muzyka kompozytorów francuskiego baroku: Jeana Gillesa, Michela Corrette’a oraz Henry’ego du Monta. Szczególnie interesująco zapowiada się polska premiera mszy żałobnej „Messe des Morts” (Requiem) rzadko wykonywanego w Polsce Jeana Gillesa. W programie znalazły się również „Carillon des Morts” („Dzwony śmierci”) Michela Corrette’a oraz Wielki Motet „Super Flumina Babylonis” Henry’ego du Monta. Wykonawcami będą debiutujący w Krakowie międzynarodowy zespół instrumentalny Capriccio Stravagante oraz chór Capelli Cracoviensis. Połączone siły francuskich i polskich muzyków poprowadzi pochodzący z Nowego Orleanu klawesynista i dyrygent, Skip Sempé. W partiach solowych usłyszymy sopranistkę Caroline Weynants, kontratenora Marcina Gadalińskiego, tenora Davy’ego Cornillota oraz Benjamina Appla (bas). Koncert będzie retransmitowany przez telewizję Mezzo.
Zapraszamy do Krakowa na 14. odsłonę Festiwalu Misteria Paschalia w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerem strategicznym Festiwalu jest francuska telewizja Mezzo.
Bilety można kupić w portalu eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego, InfoKraków ul. św. Jana 2, InfoKraków ul. Powiśle 11, InfoKraków Sukiennice, InfoKraków ul. Józefa 7, InfoKraków ul. Szpitalna 25, InfoKraków ICE Kraków ul. Marii Konopnickiej 17).
Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.misteriapaschalia.com.