Podstawowe rodzaje umów regulujące współpracę Krakowa z miastami zagranicznymi to: umowy o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych, umowy o partnerstwie między miastami oraz honorowy tytuł Miasta Bliźniaczego Krakowa.
Współpraca z niektórymi miastami odbywa się jednak na innych zasadach: w oparciu o inne dokumenty (np. listy intencyjne, porozumienia, programy współpracy na konkretne lata), albo – w przypadku braku dokumentu – w oparciu o wymianę doświadczeń oraz wspólnie realizowane projekty i przedsięwzięcia.
Powszechną, obserwowaną obecnie tendencją we współpracy zagranicznej miast jest odchodzenie od modelu kontaktów inicjowanych podpisaniem formalnego dokumentu, na rzecz współpracy projektowej i realizacji wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć, które powinny zweryfikować potencjał współpracy miast zanim zostanie ona sformalizowana.
Przeważającą część zagranicznych przyjaciół Krakowa stanowią miasta europejskie. Najwięcej, bo aż 3 miasta partnerskie mamy w Niemczech (Lipsk, Norymberga, Frankfurt nad Menem).
Kontakty otwartego na świat Krakowa sięgają także do Ameryki Północnej (Rochester i San Fransisco w USA) i Południowej (Cusco w Peru, Kurytyba w Brazylii, La Serena w Chile, Quito w Ekwadorze), Azji (Tbilisi w Gruzji, Nankin w Chinach), a nawet Afryki (marokański Fez).
Wśród zagranicznych miast stale współpracujących z Krakowem znajduje się aż 8 stolic: Bratysława (Słowacja), Budapeszt (Węgry), Kijów (Ukraina), Quito (Ekwador), Rzym (Włochy), Tbilisi (Gruzja), Wiedeń (Austria) i Wilno (Litwa).
Najbliżej – bo zaledwie 177 km – mamy z Krakowa do współpracujących z nami bez formalnej umowy Koszyc (Słowacja). Z kolei największa odległość - 12 605 km - dzieli nasze miasto od chilijskiej La Sereny (honorowe miasto bliźniacze).
Chociaż współpraca zagraniczna miasta nie jest uzależniona od polityki państwa, jej kierunki i priorytety wyznaczają konkretne realia społeczno-polityczne i interesy poszczególnych partnerów. Modele współpracy zagranicznej sprzed lat z konieczności różnią się więc od tych preferowanych współcześnie. Tym bardziej cieszą partnerstwa długoletnie, które przetrwały próbę czasu!
Najdłuższa historia oficjalnych kontaktów łączy Kraków z niemieckim Lipskiem: Umowa o współpracy pomiędzy Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa a Radą Miejską Miasta Lipska została podpisana 8 września 1973 r.
Do „najmłodszych” partnerów Krakowa należy na przykład Ołomuniec (Czechy): list intencyjny w sprawie współpracy miast został podpisany 2 czerwca 2016 r.
Do miast o największej populacji należy Nankin (Chiny) – 7 165 000 mieszkańców.
Najmniejsza jest z kolei szwajcarska Solura o powierzchni 6 km2 i z populacją liczącą około 16 720 mieszkańców.
Miastem najwyżej położonym jest peruwiańskie Cusco ulokowane – aż dech w piersi zapiera - 3326 m. n.p.m.
Miasto najdalej wysunięte na Północ to Trondheim (Norwegia), na Południe – La Serena (Chile). Położone najbliżej równika ekwadorskie Quito jest także jedyną stolicą na świecie bezpośrednio zagrożoną przez… czynny wulkan (Pichincha).
Więcej ciekawostek na temat zagranicznych miast znajdziecie w naszych artykułach w dziale POLECAMY!