górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Chcecie przedłużyć świętowanie Dnia Kobiet, a może już celebrować nieuchronne nadejście wiosny? Mamy dla Was kilka świetnych pomysłów na to, jak umilić sobie ten weekend! Nowa wystawa w Muzeum Narodowym, spektakle w teatrze KTO oraz Barakah, koncerty Sorry Boys czy Starego Dobrego Małżeństwa, a także roztańczone filmy w kinach Kika i Agrafka. Dzieje się! I jak zwykle rozdajemy Wam wejściówki na wybrane wydarzenia!

Zaczynamy od wizyty w Filharmonii Krakowskiej. Tam w czwartek i piątek odbędą się koncerty z cyklu "Musica – Ars Amanda". Orkiestra Filharmonii Krakowskiej poprowadzona przez znakomitego młodego dyrygenta – Wiktora Kociubana, po raz kolejny zagra specjalne koncerty dedykowane młodzieży. Koncerty otworzy – Uwertura "Król Lear" Hectora Berlioza, będąca muzycznym przedstawieniem Szekspirowskiego dzieła teatralnego. Dalej zabrzmi muzyka do "Snu nocy letniej" Felixa Mendelssohna, z której pochodzi słynny "Marsz weselny", wieczory dopełni zaś "Suita scytyjska" Siergieja Prokofiewa powstała z muzyki do nieukończonego baletu "Ała" i "Łollij". Zapowiada się muzyczna uczta! W obydwa dni koncerty odbędą się o godz. 18.

KONKURS

Mamy do rozdania podwójne wejściówki na czwartkowy i piątkowy koncert w Filharmonii Krakowskiej. Aby je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Z jakim klasycznym dziełem literackim wiąże się nazwa cyklu koncertów: "Musica – Ars Amanda"? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku 9 marca do godz. 14 w tytule maila wpisując FILHARMONIA oraz dzień, w którym macie ochotę wybrać się na koncert. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Zaglądamy teraz do Teatru KTO! A tam w czwartek i piątek spektakl idealny na spóźniony Dzień Kobiet - monodram Izy Kały pt. "Kredyt zaufania"! Artystka wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Kobiecość, miłość, zazdrość, relacje rodzinne to tylko niektóre z tematów poruszanych w spektaklu. Można potraktować godzinę w teatrze jak namiastkę prawdziwego coachingu – z tą różnicą, że coaching Izy jest z przymrużeniem oka – na wesoło i z dystansem. Świetny sposób na rozluźnienie, polecamy wybrać się do KTO w czwartek i piątek o godz. 19.

KONKURS

Możecie wygrać podwójne zaproszenia na czwartkowy i piątkowy "Kredyt zaufania" w Teatrze KTO. Aby je wygrać, napiszcie nam, skąd pochodzi Iza Kała i jaką uczelnię wyższą ukończyła? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku 9 marca do godz. 14 w tytule maila wpisując TEATR KTO oraz dzień, w którym macie ochotę wybrać się na spektakl. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Do odwiedzenia Teatru Barakah na Kazimierzu niezmiennie namawiamy tych, którzy głodni są ciekawych teatralnych doświadczeń. W niedzielę zobaczycie tam "Szyca", czyli współczesną groteskę przeplataną songami z muzyką Renaty Przemyk. To spektakl wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych za reżyserię, aktorstwo, muzykę. „Szyc” jest jedną z dwóch (obok „Królowej wanny”) sztuk Hanocha Levina wystawianych w Teatrze BARAKAH. Levin z powodzeniem bawi się stereotypami. Dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale, a wydanie córki za mąż jest jak – ciągle powtarzający się motyw – handel mięsem. I nawet w klasycznym konflikcie starzy-młodzi nie chodzi tu o ideały czy wartości, ale o majątek i władzę. W obecnych czasach uzależnienia od konsumpcjonizmu sztuka zyskuje kolejny wymiar i kolejne znaczenia. Początek w niedzielę o godz. 19!

KONKURS

Możecie zdobyć podwójne zaproszenia na niedzielnego "Szyca" w Teatrze Barakah. Odpowiedzcie tylko na pytanie, w którym roku Hanoch Levin wydał "Szyca"? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 10 marca do godz. 14 w tytule maila wpisując BARAKAH. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Koncertowo ten weekend zapowiada się bardzo dobrze, bo w niedzielę w Fortach Kleparz wystąpi grupa Sorry Boys! Autorzy jednej z najlepszych polskich płyt 2016 roku wyruszyli w trasę koncertową promującą "Romę" i w końcu odwiedzą Kraków! "Roma" jest trzecim studyjnym albumem Sorry Boys. Napisana w połowie po polsku i angielsku, emanuje charakterystycznym dla zespołu bogactwem muzycznych światów i kontekstów. Na płycie pojawiają się zaskakujące inspiracje z różnych epok i szerokości geograficznych - od Chopina, poprzez Ewę Demarczyk, śpiew kurpiowski, aż po tradycję Gospel. Charakterystyczny głos wokalistki Beli Komoszyńskiej oraz intrygujące teksty - to połączenie zapewnia nam dużą dawkę muzycznych emocji i ciarek na koncertach! Przekonajcie się w Fortach Kleparz w niedziele o godz. 19!

Od piątku będziemy mogli oglądać nową i długo wyczekiwaną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tym razem w Kamienicy Szołayskich na pl. Szczepańskim będzie to "Potęga awangardy"! Wystawa gromadzi prace nie pokazywane wcześniej polskiej publiczności, dzieła wielkich i klasycznych już dla historii sztuki artystów, takich jak Fernand Léger, Edvard Munch, Kazimir Malevich, Piet Mondrian czy Alexander Archipenko. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą dzieła współczesne dialogujące z historycznymi obiektami. Wystawa uzupełniona jest o prace polskich artystów: Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego i artystów dnia dzisiejszego, którzy korzystają z inspiracji pracami klasyków polskiej awangardy. My już zacieramy ręce na tę wystawę! W piątek i sobotę zobaczycie ją między 10 a 18, a w niedzielę - od 10 do 16.

W sobotę w Kinie Kijów duże wydarzenie - transmisja „La Traviaty” w reżyserii Williego Deckera z The Metropolitan Opera! Słynne arcydzieło Verdiego w niemniej słynnej inscenizacji Willy’ego Deckera to produkcja, które obiegła niemal cały świat operowy. Była prezentowana na prestiżowych festiwalach, a także podczas cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Dziś „Traviata” należy do najbardziej popularnych oper, jednak jej premiera w Wenecji w 1853 stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery. Choć Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), to publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej, i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. Dziś chyba już nikogo to nie szokuje, a opera zachwyca melomanów z całego świata. Początek o godz. 18:45!

Jeżeli chcecie już dziś w ramach spóźnionego prezentu na Dzień Kobiet zaplanować inne marcowe wieczory, na pomoc przychodzi Teatr Variete! Jeśli między 8 a 12 marca wybierzesz się do Variete i w kasie teatru wypowiesz hasło: „Uśmiechnij się dla mnie”, dwa bilety na wybrany spektakl: "Dziewczyna z plakatu" 19 marca lub Variete Film Show 26 marca, zakupisz w cenie jednego! Warto wykorzystać ten dzień i tą okazję! A my polecamy weekendowy spektakl Variete, czyli musical "Legalna blondynka"! Powstał on na podstawie filmu „Legalna Blondynka” oraz powieści Amandy Brown o tym samym tytule. Elle Woods – piękna blondynka o idealnej figurze, kochająca kolor różowy – jest przekonana, że prowadzi perfekcyjne i beztroskie życie. Ma przystojnego chłopaka, jest popularna i podziwiana. Jednak nie przypuszcza, że już niedługo jej świat wywróci się do góry szpilkami. W piątek spektakl rozpocznie się o godz. 19, w sobotę - 18:00, a w niedzielę - 17:30!