górne tło

Na Bulwarach Wiślanych będzie jeszcze jaśniej

W tym i przyszłym roku planowana jest kontynuacja budowy oświetlenia na Bulwarach Wiślanych. W ubiegłym roku rozświetliliśmy Bulwar Czerwieński i Kurlandzki, a teraz przyszedł czas na pozostałe odcinki – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W 2017 roku w budżecie przeznaczone jest na ten cel 1,9 mln zł, a w 2018 roku 3 mln zł.

Bulwary są jednym z ulubionych miejsc spacerów i rekreacji krakowian, jak również turystów. Po zakończonej inwestycji ZIKiT, będą cieszyć także po zmroku i to na całej długości. W planach jest teraz montaż oświetlenia na Bulwarze Inflanckim, Wołyńskim, Poleskim, Tynieckim, Rodła oraz Podolskim z częścią Bulwaru Lotników Alianckich.

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu, który planowany jest w marcu. Pierwszym etapem zadania będzie opracowanie dokumentacji i projektu, co ze względu na lokalizację, zajmie prawdopodobnie najwięcej czasu, gdyż wymagane jest zdobycie pozwoleń także od konserwatora zabytków, miejskiego plastyka oraz Zarządu Gospodarki Wodnej. W trakcie prac konieczny będzie także nadzór archeologiczny. W ubiegłym roku wykonawca natrafił m.in. na pozostałości historycznej drogi i szyn z początku XX wieku.

Przypomnijmy także, że od 2016 roku Bulwar Kurlandzki rozświetlają 63 lampy typu latarnie oraz 48 iluminacyjnych, natomiast na Bulwarze Czerwieńskim 49 nowych słupów oświetleniowych oraz 13 lamp iluminacyjnych.

Warto wiedzieć, że nazwy większości odcinków spacerowych nad Wisłą zostały wprowadzone od 1991 roku. Na lewym brzegu rzeki są to Bulwar Rodła (na wysokości Zwierzyńca), Czerwieński (Stare Miasto, pomiędzy mostem Dębnickim a Grunwaldzkim), Inflancki (między mostem Grunwaldzkim a mostem Piłsudskiego), Kurlandzki (od mostu Piłsudskiego do Kolejowego na Zabłociu).

Natomiast na prawym brzegu Wisły znajdują się kolejno: Bulwar Poleski (Dębniki, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim), Wołyński (na wysokości Podgórza, między mostem Grunwaldzkim a ujściem Wisły), Podolski (również Podgórze, między ujściem rzeki Wilgi a mostem Kolejowym na Zabłociu) i w końcu Bulwar Lotników Alianckich, nazwany tak w 2014 r. (odcinek pomiędzy mostem Kolejowym a Kotlarskim).