Wielkanoc to rodzinny, świąteczny czas. Znaleźliśmy dla Was jednak kilka powodów, by opuścić suto zastawiony stół i poświętować na mieście! Mamy też mały konkurs teatralny dla tych, którzy już planują poświąteczny czas. Zatem - wesołych i kulturalnych świąt z rozkładem jazdy!
W Krakowie Wielki Tydzień kojarzy się z jednym wydarzeniem kulturalnym - festiwalem Misteria Paschalia. Muzyka dawna gości w naszym mieście w kościołach i na wielkich scenach, zawsze w świetnym wykonaniu. Nie inaczej jest w tym roku. W Wielki Piątek polecamy koncert w Centrum Kongresowym ICE. Usłyszymy tam m.in. "Stabat Mater" w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique, gwiazdy festiwalu. Początek o godz. 20, a koncert będzie równocześnie transmitowany przez Program II Polskiego Radia. W sobotę festiwal przeniesie się po podziemi, czyli pięknych wnętrz Kopalni Soli w Wieliczce. Tam o godz. 18 zagra zespół Le Concert de la Loge. Wielkanoc to już "te Deum" i "Magnificat" w Centrum Kongresowym ICE o godz. 20. Na zakończenie festiwalu w Wielkanocny Poniedziałek usłyszymy utwory Vovaldiego, Handela i Telemanna, również w ICE. Szykuje się piękny muzycznie czas! A po szczegóły odsyłamy Was na stronę Misteriów Paschaliów.
Świąteczny czas warto poświęcić też na odwiedzenie Targów Wielkanocnych na Rynku Głównym. W Wielką Sobotę o godz. 10 odbędzie się tam prezentacja wielkanocnych stołów regionalnych, a o godz. 12 - poświęcenie pokarmów. Z kolei w Wielkanocny Poniedziałek o godz. 14 możecie świętować tam Śmigus Dyngus po krakowsku i zobaczycie zwyczaj zwany Siuda Baba! O co chodzi? Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien by wysmarować je sadzą. Warto to zobaczyć!
Wielkanocny czas to również dobra okazja, by pozwiedzać inaczej niedostępne miejsca w Krakowie. Jeżeli nigdy nie byliście w - normalnie niedostępnym - klasztorze ojców kamedułów na Bielanach, to Wielkanoc i Wielkanocny Poniedziałek są jednymi z dwunastu dni w roku, kiedy klasztor mogą odwiedzić... kobiety. Warto zaplanować tę wycieczkę i zwiedzić kościół oraz jego okolice. Oby dopisała pogoda!
W Wielkanocny Poniedziałek zapraszamy Was do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego, ale do jednego szczególnie. W Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej (Pałac Biskupa Erazma Ciołka na ul. Kanoniczej) można oglądać cenną Ikonę Zmartwychwstania Pańskiego, która niedawno wzbogaciła zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. Ilustruje ona wydarzenia Wielkiego Tygodnia według tradycji prawosławnej. – Oto Chrystus, tuż po śmierci na krzyżu, zstępuje do Otchłani, by wyzwolić z niej pierwszych rodziców, Adama i Ewę. Na znak tryumfu nad śmiercią trzyma w dłoni krzyż na długim drzewcu i depcze wrota piekieł. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odnajdziemy znacznie więcej dzieł sztuki o tematyce wielkanocnej, m.in. prawosławne mandyliony, czyli ikony przedstawiające odbicie twarzy Chrystusa na chuście św. Weroniki, czy rzeźba Wita Stwosza ze sceną modlitwy w Ogrójcu. Muzeum możecie odwiedzać w Wielkanocny Poniedziałek między 10 a 16.
Mamy też dla Was propozycję na poświąteczny wtorek! W Teatrze Starym o godz. 19:15 możecie wtedy zobaczyć "Hamleta" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Fabuły chyba nikomu przypominać nie trzeba. Nowa wersja najbardziej klasycznej sztuki Szekspira może Was zaskoczyć! Spektakl zdobywał liczne nagrody na festiwalach, zarówno polskich jak i zagranicznych. Warto sprawdzić tę interpretację już 18 kwietnia!
KONKURS
Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na "Hamleta" w Teatrze Starym we wtorek 18 kwietnia. Aby je wygrać, napiszcie jakiego aktora - polskiego lub zagranicznego - najchętniej widzielibyście w tej klasycznej roli? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 14 kwietnia do godz. 12. W tytule maila wpisując TEATR STARY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.