Mimo pogody z kilku powodów możecie poczuć w Krakowie, że już jest wiosna. Wydarzeń kulturalnych mamy teraz coraz więcej! Ten weekend będzie stał pod znakiem literatury - Krakowski Kiermasz Książek, Dni Norwidowskie, Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" - jest w czym wybierać! Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem. A poza tym premiery teatralne oraz te już sprawdzone i popularne spektakle, a także koncerty takich artystów jak Kasia Kowalska czy Artur Andrus. Po więcej zapraszamy do naszego kulturalnego rozkładu jazdy!
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Na początek wybieramy się do dobrze wszystkim znanej Bagateli! Tam niedziela będzie należeć do mężczyzn, bowiem na scenie zobaczymy "Testosteron"! Spektakl, który już od 12 lat z powodzeniem grany jest w Krakowie, miał też swoją filmową wersję - w jej głównych rolach zagrali m.in. Tomasz Karolak czy Piotr Adamczyk. "Testosteron" to błyskotliwa komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. To pełna obscenicznych żartów satyra o biologicznym miejscu napędzanych hormonami samców na drabinie ewolucyjnej ludzkości. Obowiązkowo na spektakl powinny wybrać się też panie! W niedzielę macie szansę zobaczyć go dwukrotnie - o godz. 16 i 19:15.
Dramat Augusta Strindberga w reżyserii Jana Klaty - spektakl "Do Damaszku" zobaczymy w weekend na scenie Teatru Starego. Jak pisali krytycy, twórcy przeczytali ten dramat kluczem popkultury - nie brakuje w nim muzycznych i filmowych odniesień. Realizacja sztuki o współczesnych o poszukiwaniach absolutu uwodzi stroną wizualno-dźwiękową; jednak towarzysząc Idolowi w jego wędrówce tak jak on czujemy się zagubieni. W świecie; w którym śmierć nie ma wymiaru doświadczenia egzystencjalnego; a zdrada czy moralność są tematem tabloidów; cel wędrówki przestaje być oczywisty. W głównych rolach zobaczymy m.in. Dorotę Segdę, Jaśminę Polak czy Marcina Czarnika. Spektakl jeszcze w niedzielę o godz. 19:15!
A w Teatrze Ludowym premiera! Po raz pierwszy na scenie w czwartek mogliśmy zobaczyć spektakl "Beczka prochu"! To przetłumaczony na wiele języków tekst macedońskiego dramaturga Dejana Dukovskiego. Grana na wielu scenach europejskich historia opisana w kontekście wydarzeń na Bałkanach fascynuje swoją bliskością i aktualnością. Beczka prochu - która, może wybuchnąć w każdej chwili. Pochód namiętności, miłości i tańca, ale w tle wciąż czai się coś groźnego, niepokojącego. Ostry, brutalny język. Aktorskie połączenie siły młodości, energii, talentu, pasji, wrażliwości i doświadczenia. Nowy spektakl na scenie Stolarnia pojawi się jeszcze w niedzielę o godz. 19:15.
Dla miłośników czytania mamy propozycję nie do odrzucenia na niedzielę! Po raz kolejny w księgarni Bona - książka i kawa odbędzie się Silent Reading Party. Co miesiąc można tam wygodnie się rozsiąść, zamówić kawę i poczytać w ciszy wspólnie z innymi. Po dwóch godzinach przychodzi czas na poznanie innych współczytelników i podzielenie się wrażeniami z lektury. Dodatkowa mobilizacja do skończenia niedoczytanej książki! Start o godz. 15, polecamy!
W niedzielę polecamy również kolejny koncert z cyklu Twarze krakowskiego jazzu. W studiu koncertowym Radia Kraków wystąpi legendarny krakowski basista Marian Pawlik ze swoim zespołem. Pawlik jest od 50 lat jedną z charakterystycznych postaci jazzu w Krakowie: współtwórca słynnej jazz-rockowej grupy Dżamble, dla której skomponował wiele przebojów. Jeden z ostatnich autorytetów krakowskiego jazzu, który zaczynał karierę w latach 60. XX wieku grając w legendarnym klubie Helikon pośród elit polskiego jazzu. Wstęp na koncert jest wolny, a początek dokładnie o godz. 20.
Coś dla kinomanów! W Kinie pod Baranami rozpoczyna się Węgierska Wiosna Filmowa. Od 21 do 27 kwietnia odbywa się przegląd najciekawszych dzieł węgierskiej kinematografii, która w ostatnich latach ponownie święci triumfy, zdobywając liczne nagrody oraz uznanie światowej publiczności. W programie, obok wielokrotnie nagradzanych produkcji takich, jak uhonorowany Oscarem „Syn Szawła” czy otwierający przegląd film „To nie są najlepsze dni mojego życia”, znalazły się również prawdziwe klasyki, takie jak „Inne spojrzenie” Károly Makka czy film animowany Béli Ternovszky’ego „Miasto kotów”.