Pod pojęciem Smart Mobility rozumiemy zagadnienia związane z transportem zbiorowym, ruchem pieszym i rowerowym, dostępnością transportową, a także systemami sterowania. Smart Mobility jest częścią smart city i to właśnie o tej części inteligentnego miasta w kontekście Krakowa rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.
Idea Smart Mobility w Krakowie opiera się na jak najlepszym wykorzystaniu i rozwijaniu dotychczasowej infrastruktury. Istniejące przystanki, torowiska, stacje i węzły komunikacyjne, zarządzane przez wykwalifikowany zespół z nowoczesnego centrum sterowania stanowią idealną bazę pod rozwój zaawansowanej sieci połączeń w obrębie aglomeracji krakowskiej.
Celami smart mobility w Krakowie są: optymalizacja transportu, wizja zero wypadków wobec pieszych i rowerzystów, wypełnienie zobowiązań Karty Brukselskiej, najlepszy system transportu zbiorowego w Polsce oraz integracja taryfowo-biletowa. Jeśli chodzi o optymalizację transportu, przemieszczanie się w obrębie miasta odbywa się na wiele różnych sposobów. Codzienne decyzje każdego mieszkańca o tym, jaki środek transportu wybrać, mają ogromny wpływ na ogólną sprawność poruszania się po mieście. Ułatwienie mieszkańcom podejmowania dobrych decyzji komunikacyjnych pozwala na znaczne usprawnienie ruchu. Wizja zero wypadków wobec pieszych i rowerzystów zakłada sprowadzenie liczby śmiertelnych wypadków z ich udziałem do zera. Realizacja wizji ma znacznie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i w ten sposób zachęcić mieszkańców do jeżdżenia na rowerze i chodzenia. Kraków stara się też wypełnić założenia Karty Brukselskiej, czyli m.in. zwiększenia udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim, zmniejszenia ryzyka wypadków rowerowych, rozbudować system parkingów rowerowych, promować wykorzystywanie rowerów w podróżach do pracy, czy na zakupy. Najlepiej w Krakowie jest z systemem transportu zbiorowego. Jest on bardzo dobrze oceniany, jest to właśnie podstawa mobilności. Choć do nadrobienia są wyzwania w dziedzinie np. car-sharingu.