górne tło

Cracoviae Merenti dla Studenckiego Komitetu Solidarności

10 maja podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider wręczyli na ręce Liliany Batko-Sonik Brązowy Medal „Cracoviae Merenti” Studenckiemu Komitetowi Solidarności. Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa. Uroczysta sesja wpisuje się w trwające obchody 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności.

- Przywołujemy dziś jedną z najważniejszych kart w historii akademickiego Krakowa. Założony 15 maja 1977 roku Studencki Komitet Solidarności był pierwszą jawną opozycją studencką w PRL. Dzięki Komitetowi Kraków stał się kolebką jednego z czołowych nurtów dysydenckich przed odzyskaniem przez Polskę wolności – miejscem, z którego wyszła inicjatywa utworzenia pierwszej autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Poprzez komitet – jego nazwę – w polskiej przestrzeni publicznej po raz pierwszy mocno i wyraźnie wybrzmiało słowo Solidarność – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Prezydent przypomniał historię powstania i działalność Komitetu oraz przytoczył słowa profesora Andrzeja Chwalby, który powiedział, że dałby najwyższe odznaczenie temu, kto tę „Solidarność” do nazwy komitetu dodał. - I my właśnie to dzisiaj czynimy: między innymi w podzięce za tę Solidarność ofiarowujemy Komitetowi najwyższe odznaczenie Stołecznego Królewskiego Krakowa – podsumował prezydent.

- Kiedyś garstka młodych ludzi, studentów krakowskich uczelni stawiła czoła komunistycznemu reżimowi. Kiedy zabito ich przyjaciela – zainicjowali krakowski, a potem ogólnopolski protest, który przeszedł do historii. Tak tworzyła się historia polskiej niepodległości, Solidarności i Krakowa. Dziś tym dzielnym ludziom, przez wzgląd na tamte, ale i późniejsze wydarzenia  chcemy oddać najwyższe wyrazy szacunku, podziękowania i wręczyć Brązowy Medal Cracoviae Merenti. Przez tę pamięć, szacunek i wdzięczność Rada Miasta Krakowa nadała skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek imię Studenckiego Komitetu Solidarności – powiedział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Studencki Komitet Solidarności został powołany do życia 15 maja 1977 roku. Bezpośrednią przyczyną jego powstania była tragiczna śmierć, w niewyjaśnionych okolicznościach, studenta filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa, współpracownika Komitetu Obrony Robotników (KOR). Celem utworzenia Komitetu było zainicjowanie prac nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej, pierwszej tego rodzaju organizacji w Europie Wschodniej. Ruch zainicjowany w Krakowie rozpowszechnił się na cały kraj, a Komitet włączył się w działalność opozycyjną.

Obecnie pamięć o dokonaniach Studenckiego Komitetu Solidarności pielęgnowana jest przez Stowarzyszenie Maj '77, spadkobiercę tradycji i idei SKS podejmowanych w imię obrony wolności i swobód obywatelskich.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

wręczenie brązowego medalu Cracoviae Merenti Studenckiemu Komitetowi Solidarności

Medal Cracoviae Merenti jest najwyższym odznaczeniem miasta. Do tej pory przyznano: Złoty Medal (papieżowi Janowi Pawłowi II), 5 Złotych Medali (instytucjom), 29 Srebrnych oraz 31 Brązowe Medale "Cracoviae Merenti".