W Krakowie Noc Muzeów przypada zawsze z piątku na sobotę. W tym roku krakowskie muzea i galerie podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane) otworzą swoje podwoje w nocy z 19 na 20 maja. Krakowianie i turyści będą mogli odwiedzić 28 placówek z oddziałami, co w sumie daje ponad 50 obiektów. W programie 14. edycji nie zabraknie nowości: po raz pierwszy zaprezentuje się Muzeum Witrażu, a w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć „Damę z gronostajem”.
– Spodziewamy się ponad 100 tys. zwiedzających, podobnie jak w zeszłym roku – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, podczas konferencji prasowej. – Cieszymy się, że w tym roku do całej armii jednostek muzealnych dołączyło Muzeum Witrażu. Główną atrakcją w tym roku będzie ekspozycja „Damy z gronostajem” w murach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Inauguracja Nocy Muzeów odbyła się w dawnym budynku Hotelu Cracovia, al. Focha 1 (nabytym przez Muzeum Narodowe w Krakowie).
Muzea będą czynne w godz. 19.00–1.00. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów, do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych biorących udział w projekcie. Dodatkowo w Krakowie, dzięki podjętej przez Radę Miasta Krakowa uchwale, pasażerowie, którzy posiadają specjalnie wydany żeton (monetę) lub bilet muzealny, będą uprawnieni do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od godz. 17:00 w dniu 19 maja do godz. 2:00 w dniu 20 maja.
Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie oraz Muzeum Witrażu, mieszczące się przy al. Krasińskiego 23, które od 1902 r. kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego, i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. (Tylko w samym Krakowie można obecnie zobaczyć ponad 200 obiektów zrealizowanych przez pracownie Muzeum Witrażu, w tym witraże na Wawelu i w Bazylice Franciszkanów.)
Krakowianie i goście będą mogli odwiedzić m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci. Główną atrakcją tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” będzie z pewnością „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Natomiast Muzeum Witrażu specjalnie na tę noc przygotowało oprowadzanie po przestrzeni pracowni i muzeum pn. Szlakiem światła i koloru.
Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez muzea wyróżnić jeszcze należy:
Noc Muzeów w Krakowie odbywa się od 2004 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.
Sprawdź szczegółowy program Nocy Muzeów! www.krakowskienoce.pl