górne tło

Sprawdź fontanny i inne wodne atrakcje Krakowa

16 fontann, jeden brodzik i trzynaście pitników - m.in. takimi wodnymi atrakcjami może poszczycić się Kraków. Sprawdź, gdzie się znajdują i jak z nich bezpiecznie korzystać.

Wszystkie wymienione wodne obiekty są obsługiwane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Miejska jednostka uruchamia je 1 maja i działają do połowy października. Przed rozpoczęciem każdego sezonu fontanny i pitniki są kontrolowane pod względem technicznym jak również pod względem jakości wody.

ZIKiT opiekuje się pitnikami na ul. Grodzkiej, w parku Krakowskim, parku Jordana, na pl. Niepodległości (dwie sztuki), w parku Dębnickim (sześć sztuk), na ul. Kolnej 2 i na pl. Szczepańskim. W każdym z nich woda jest zdatna do spożycia.

W fontannach natomiast działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania można natrafić w niej na wiele bakterii i grzybów. Tym bardziej zatem przed kontaktem z taką wodą powinny być chronione dzieci.

Fontanny chłodzą i cieszą oko, są też miejscem wypoczynku dla krakowian. Warto pamiętać, że każdego wieczoru (od godz. 21.30 do 22.00) fontanna na placu Szczepańskim zamienia się w multimedialne widowisko połączone z muzyką i światłem. Podświetlane strumienie wody wyrzucane są w rym muzyki filmowej i poważnej, a towarzyszą temu efekty świetlne.

Roczny koszt utrzymania pitników, fontann oraz brodzika w 2017 r. szacowany jest 812 765 zł. Do tego przewidziana jest jeszcze odnowa fontanny w parku Krakowskim (obecnie powstaje projekt w porozumieniu z ZZM i służbami konserwatorskimi), a w kolejnych latach planowany jest remont kładki przy fontannie w rejonie ul. Basztowej. Za nami są natomiast prace konserwacyjne fontanny na Małym Rynku, które konieczne były w tym roku.

Gdzie w Krakowie można podziwiać fontanny?