Krakowski Teatr KTO, jeden z najbardziej cenionych teatrów ulicznych w Europie, zaprezentuje dzisiaj na rynku w Lipsku spektakl „Peregrinus”. W realizacji projektu uczestniczą lipska spółka turystyczna i marketingowa Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Holding Środkowoniemieckich Portów Lotniczych, Instytut Polski w Berlinie – Filia w Lipsku i Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.
Teatr KTO obchodzi w 2017 r. jubileusz swojego 40-lecia. Od 1988 r. organizuje w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Ulica”. Od 2005 r. jest miejską instytucją kultury; szacuje się, że jego spektakle obejrzało do tej pory ponad 1,5 miliona widzów. Kierowany przez Jerzego Zonia teatr, znany jest już publiczności lipskiej z udziału w Festiwalu Światła w 2009 r., zorganizowanego z okazji 20-lecia „pokojowej rewolucji” w Lipsku.
W przedstawieniu „Peregrinus” aktorzy w formie pantomimy prezentują jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, postaci bez emocji, pozbawionej cech indywidualnych, funkcjonującej w cywilizacji cyfrowej, w której konsumpcja stała się dominującą religią. Przedstawienie ukazuje protagonistów w rozmaitych sytuacjach życiowych. Zróżnicowana jest muzyka ilustrująca grę aktorów: usłyszeć można muzykę klasyczną i filmową, ale także rap i pop.
Przy okazji występu teatru KTO w Lipsku Volker Brehmer, dyrektor spółki Leipzig Tourismus und Marketing GmbH powiedział: – Polska to nie tylko nasz sąsiad, lecz również jeden z najważniejszych rynków w zakresie turystyki przyjazdowej. Niemcy i Lipsk to popularne wśród Polaków cele wyjazdów zagranicznych. W maju 2017 r. Lipsk prezentował się w Krakowie jako miasto muzyki poprzez projekt „25 Her(t)z. Obecnie cieszymy się z tego, że wystąpi u nas Teatr KTO. Taka forma wymiany kulturalnej wspiera wzajemne postrzeganie miast partnerskich i poświęcaną im uwagę – dodał.
Współpracę obu miast, której przykładem jest występ krakowskiego teatru w przestrzeni publicznej Lipska, podsumowała Gabriele Goldfuß, kierująca Referatem Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska: – Kraków stał się w 1973 r. jednym z pierwszych miast partnerskich Lipska. Od ponad 40 lat na wielu płaszczyznach wypełniamy życiem łączące nas ścisłe partnerstwo. Ta intensywna wymiana gospodarcza, kulturalna, społeczna i oświatowa ma dla Lipska wielkie znaczenie – stwierdziła.