W międzynarodowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects (GRAS 2017), opracowanym przez zespół przygotowujący tzw. ranking szanghajski, AGH jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce uczelni w zakresie górnictwa oraz w pierwszej setce w zakresie inżynierii metali.
AGH w Krakowie jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w zestawieniu dla obszarów z dziedziny nauk technicznych: Mining & Mineral Engineering (33. pozycja na świecie) i Metallurgical Engineering (przedział 51–75). W tej samej grupie AGH zajęła najwyższe pozycje spośród polskich szkół wyższych w obszarach badań: Instruments Science & Technology (przedział 101–150) oraz Computer Science & Engineering (przedział 201–300).
AGH w Krakowie uplasowała się także na najwyższych lokatach spośród polskich uczelni technicznych w obszarach Mathematics (przedział 301–400) oraz Physics (przedział 201–300) w dziedzinie nauk ścisłych. AGH jest też notowana w obszarze Materials Science & Engineering (przedział 401–500) w dziedzinie nauk technicznych. W Global Ranking of Academic Subjects, pierwszym tego typu zestawieniu, zostały ocenione uczelnie wyższe w 52 obszarach badań, pogrupowane w pięciu głównych dziedzinach nauk: ścisłych, technicznych, nauk o życiu, medycznych oraz społecznych. W opublikowanym zestawieniu uwzględniono 1400 z ponad 4000 ocenianych uczelni z 80 krajów.
Global Ranking of Academic Subjects został stworzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, który odpowiedzialny jest za publikację najważniejszego zestawienia szkół wyższych, czyli Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanego rankingiem szanghajskim.