Opactwo Benedyktynów wznosi się na wyniosłym skalnym brzegu Wisły, w odległości 10 km od Krakowa.
Wkrótce po sprowadzeniu zakonników (ok. 1044 r.) zbudowano tu romańską bazylikę (resztki zachowane), a w XV wieku powstał nowy kościół i klasztor. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany tyniecki kompleks był równie często niszczony przez najeźdźców. Obecnie prezentuje się w barokowej formie architektonicznej, z charakterystyczną dwuwieżową fasadą. Wykuta w skale w 1620 r. studnia na dziedzińcu ma 40 m głębokości.
W części zabudowań klasztornych obowiązuje klauzura, można zatem obejrzeć tylko niektóre obiekty. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wysłuchanie chorału gregoriańskiego, śpiewanego codziennie przez mnichów oraz brzmienie tutejszych organów, zwłaszcza podczas letnich recitali organowych. Warto także odbyć spacer wałami wiślanymi, skąd zabudowania opactwa prezentują się najbardziej okazale.
Powstałe w XI w. opactwo wielokrotnie gościło Karola Wojtyłę, który przyjeżdżał tutaj na swoje dni skupienia i rekolekcje. Jak sam – już jako papież – mówił w czasie krótkiej i niespodziewanej wizyty 19 sierpnia 2002 r., dużo temu miejscu zawdzięczał. Na pożegnanie Jana Pawła II benedyktyni zaśpiewali mu „Ty jesteś Piotr – Opoka".