Ten weekend w Krakowie będzie należał do wielkich muzycznych gwiazd! Lana del Rey, Ellie Goulding, Wiz Khalifa - oni wszyscy pojawią się na Kraków Live Festival w piątek i sobotę! Szykuje się niezapomniana muzyczna impreza! Ale są też inne wydarzenia warte uwagi - w całym mieście zabrzmi Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, teatralnie zapewni nam rozrywkę festiwal STeN, a kina plenerowe dostarczą nam niezapomnianych wrażeń podczas seansów pod chmurką. Najciekawsze propozycje jak zwykle znajdziecie w naszym weekendowym rozkładzie jazdy!
Zaczynamy od imprezy, na którą fani muzyki czekają cały rok - Kraków Live Festival! Tegoroczna edycja przez dwa dni na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie gościć największe światowe gwiazdy. W piątek na głównej scenie jako pierwsza pojawi się Birdy, nastolatka z pięknym, zmysłowym głosem, która sławę zdobyła przebojem “People help the people”. Zaraz po niej wystąpi kontrowersyjny, ale uwielbiany raper Travis Scott. Następnie zagrają alternatywni, rockowi i elektroniczni zarazem alt-J, którzy niedawno wydali świetny album “Relaxer”. Na koniec piątkowych szaleństw zaśpiewa Ellie Goulding, brytyjska wokalistka, która ma wielu fanów w Polsce! Sobotę na dużej scenie zainauguruje polski artysta - Pezet, który ostatnio powrócił z nowymi utworami. Zaraz po nim usłyszymy Nicka Murphy’ego, znanego bardziej pod swoim pseudonimem Chet Faker. Następnie fani Wiz Khalify będą mogli razem z nim rapować kolejne teksty, a o godz. 23 swoim aksamitnym głosem zakończy festiwal Lana del Rey. Nie można zapominać o Kraków Stage, gdzie usłyszymy plejadę polskich artystów takich jak Bovska, Holak czy Piotr Zioła. Szczegóły na stronie festiwalu. Będzie się działo!
Teatry na lato robią sobie przerwę, ale nie brakuje dodatkowych ciekawych wydarzeń! Od 13 sierpnia do 3 września w Krakowie odbywa się 11. Festiwal STeN – Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych. Spektakle oraz koncerty piosenki aktorskiej w ramach imprezy możemy oglądać na scenie Teatru Zależnego na ul. Kanoniczej 1. Ten weekend będzie zatem bardziej muzyczny. W piątek posłuchamy najpiękniejszych standardów jazzowych w interpretacji Marty Grabysz, a w sobotę największych polskich szlagierów w wykonaniu Mariusza Jaśko i Genadija Czerniawskiego. Z kolei w niedzielę na scenie zobaczymy „Theatrum poeticum Anny Świrszczyńskiej”, czyli groteskową wizję świata na podstawie dwóch jednoaktówek tej poetki, których akcja rozgrywa się w szpitalu wariatów. Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godz. 20. Szczegółowy repertuar festiwalu znajdziecie TUTAJ.
Już po raz 42. w drugiej połowie sierpnia odbywa się Festiwal Muzyka w Starym Krakowie. Usłyszycie tam muzykę klasyczną - zarówno dawną, jak i współczesną - w najlepszym wydaniu. Kto wystąpi tym razem? Znakomity skrzypek, koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa od lat gości na festiwalu jako solista i kameralista – i właśnie w tej drugiej roli wystąpi w sobotę o godz. 20 w kościele oo. Bernardynów wraz z Philharmonia Quartett Berlin. W niedzielę w kościele św. Katarzyny o godz. 19:30 zagra Veriko Tchumburidze, laureatka Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. A po repertuar na kolejne dni odsyłamy na stronę festiwalu.
W piątek, jak co tydzień, możecie wybrać się na koncert do Dworku Białoprądnickiego, a dokładnie do jego ogrodu. W ten weekend na plenerowej scenie wystąpią dwie formacje - The Missing Part i Cheap Tobacco! Energia, pasja, autentyczność, mocne vintage'owe brzmienie połączone z lekkością i świeżością melodii - tak najkrócej można przedstawić tych artystów. Muzycy duetu The Missing Part tworzą niezwykłą fuzję gatunkową mieszając ze sobą bluesa, soul, funky i wplatając pomiędzy nie elementy jazzowe i poetyckie. W skład grupy wchodzą Natalia Kwiatkowska i Robert Kapkowski, którzy grają też w zespole Cheap Tobacco znanym z ostrzejszego, bardziej rockowego brzmienia. Obydwie formacje są już dobrze znane z krakowskim świecie muzycznym. Początek tego rozgrzewającego muzycznego wieczoru o godz 20!
W niedzielne późne popołudnia działa za to Scena Letnia NCK. W tym tygodniu usłyszymy covery znanych hitów, ale też nowoczesne, autorskie kompozycje w wykonaniu zespołu ElendeS. To trio wykonujące energiczną muzykę akustyczną. Jak o nich mówią: młodzi, zdolni, akustyczni. Zespół został założony w październiku 2015 r. przez dwóch multi-instrumentalistów: Stein’a Godderé’a oraz Łukasza Chrzanowskiego. Stworzyli duet z wykorzystaniem wielu instrumentów, jednak niedawno poszerzyli swój skład. Instrumentów na scenie jednak słychać o wiele więcej niż jest na niej artystów! Koncert rozpocznie się o godz. 18.
W Kinie pod Baranami jeszcze do końca sierpnia trwa Letnie Tanie Kinobranie! Możecie dzięki temu w wyjątkowo promocyjnych cenach obejrzeć najlepsze filmy minionego sezonu, ale też najlepsze klasyki z ostatnich lat. Każdy filmowy tydzień ma inny motyw przewodni. Od piątku zobaczymy filmy, których twórcy szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. O miejscu człowieka we wszechświecie opowiedzą m.in. zrealizowane z rozmachem filmy science-fiction. Stanley Kubrick podejmuje temat źródeł ludzkości w swoim legendarnym i wielokrotnie nagradzanym dziele „2001: Odyseja kosmiczna”. Jake Gyllenhaal i Ryan Reynolds w filmie „Life” sprawdzą czy życie pozaziemskie może nam zagrażać, a Amy Adams w „Nowym początku” Denisa Villeneuve podejmie próbę porozumienia z przybyszami z obcej planety. A to dopiero początek tej egzystencjalnej podróży wgłąb siebie! Szczegółów szukajcie na stronie Kina pod Baranami!
KONKURS
A my rozdajemy bilety na seans w ramach Letniego Taniego Kinobrania w Kinie pod Baranami! Mamy dla Was podwójne zaproszenie seans filmu “Personal shopper” we wtorek, 22 sierpnia o godz. 15:15. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Z jakiej roli zasłynęła Kristen Stewart? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 sierpnia do godz. 14.00 w tytule maila wpisując LETNIE TANIE KINOBRANIE. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Przechodzimy do plenerowych seansów w ten weekend. Na pierwszy ogień idzie Podgórskie Kino Plenerowe, które co tydzień zmienia swoją lokalizację. W ten piątek kierujcie się na stare korty tenisowe za Kościołem Redemptorystów. O zachodzie słońca (czyli w godz. 20:30-21) rozpocznie się tam seans kultowej polskiej komedii, czyli „Kilera”! Wielu z nas pewnie będzie recytowało teksty na pamięć, ale przecież właśnie takie filmy najlepiej ogląda się w plenerze. Polecamy!
Z kolei Kino Letnie Powiśle 11 zaprasza wieczorną porą w piątek i sobotę na filmy ze znanym i lubianym Benem Stillerem. W piątek zobaczymy komedię fantasy „Noc w muzeum”, która doczekała się już wielu kontynuacji. Z kolei w sobotę obejrzymy Stillera w jednej z jego najlepszych ról, czyli w filmie „Sekretne życie Waltera Mitty”. Tytułowy bohater to marzyciel uciekający w świat wyobraźni. Kiedy jego kariera zostanie zagrożona, wyruszy w podróż, która da początek wydarzeniom bardziej niezwykłym niż jego fantazje. Dawka motywacji w sam raz na sobotni wieczór! A seanse rozpoczynają się po 20:30.
Na nietypowy miejski spacer zaprasza nas w sobotę MCK. Tym razem spacerować będziemy pod hasłem „Galicyjski pierścień Krakowa”. Wycieczka stanie się znakomitą przygodą prowokującą do poznania galicyjskich zaułków, gmachów, pomników, tablic czy krakowskich kawiarni. Podążając wraz z mapą uczestnicy wykonają zadania w siedmiu punktach zlokalizowanych w obrębie Plant. Ćwiczenia są zróżnicowane – niektóre wymagają skorzystania z wiedzy i umiejętności pozyskiwania informacji inne, pozwolą na wykazanie się talentem plastycznym, sprawnością lub sprytem. Start w sobotę o godz. 11 spod budynku MCK na Rynku Głównym. W sam raz na dobry początek dnia!
Nie zapominamy też o wydarzeniach dla książkoholików! Już w niedzielę kolejna wymiana w ramach Drugiego Życia Książki. Tym razem wakacyjnie spotkamy się w MOCAK-u, pora jednak pozostaje niezmienna od lat - będzie to godz. 15. Wymiana jest bezgotówkowa, a udział może wziąć każdy! Wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Jak piszą organizatorzy, zwracajmy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Jedno jest pewne, każdy wyjdzie z MOCAK-u z nowymi upolowanymi książkowymi hitami!