Inicjatywa lokalna to obok budżetu obywatelskiego ważne narzędzie samorządowe dla mieszkańców Krakowa. Jak będzie wyglądać procedura i co przyniosły konsultacje społeczne? O tym mówiono podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.
Uchwałę w sprawie inicjatywy lokalnej Rada Miasta podjęła już w 2014 roku. Jednak wciąż nie jest w pełni wykorzystana. W związku z tym biuro MOWIS podjęło czynności mające na celu usprawnienie działania i zmianę sposobu finansowania inicjatywy lokalnej. Aktualizacja uchwały, o której dyskutowali radni, umożliwi faktyczną realizację inicjatywy lokalnej. Zmiany dotyczą m.in. zasad zgłaszania i oceny wniosku oraz zabezpieczenia środków finansowych na realizację projektów IL. Wszelkie nowelizacje w uchwale były możliwe dzięki szeregom konsultacji. Pierwszy etap konsultacji odbywał się od stycznia do marca 2017 roku. Było to przygotowanie założeń dokumentu. Drugi etap, w którym składano uwagi do dokumentu, odbywał się od 27 kwietnia do 31 maja br.
Najważniejszymi elementami, które przyniesie nowelizacja uchwały jest:
- przeniesienie finansowania z Rad Dzielnic na budżet Miasta,
- skrócenie czasu procedowania wniosku do miesiąca,
- uproszczenie kryteriów oceny wniosków.
- Dzięki inicjatywie lokalnej większe szanse na realizacje będą miały wszystkie lokalne projekty dotyczące zieleni - stwierdziła radna Anna Szybist. Na zadania inicjatywy lokalnej przewidziano kwotę ok. 200 tys. zł. Radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały.
Dokładne kryteria i informacje.