Chociaż w kalendarzu nadal lato, to za oknem ostatnio bywało raczej jesiennie. Niech Was to jednak nie zniechęca do wychodzenia z ciepłego domu - wręcz przeciwnie! Jesień oznacza powrót wielu kulturalnych instytucji do działania po wakacyjnej przerwie, jest to też nowy sezon koncertowy i czas festiwali! Poniżej przedstawiamy niezbite dowody - oto nasz weekendowy kulturalny rozkład jazdy!
Zaczynamy od koncertu, który już w najbliższy piątek odbędzie się w Kijów.Centrum. To będzie podróż w jazzowe serce Nowego Jorku. W Krakowie wystąpi jeden z najlepszych muzyków jazzowych w Polsce, czyli Michał Urbaniak z projektem Urbanator. Muzyk nagrał przeszło sześćdziesiąt albumów, grając z ikonami jazzu takimi jak Herbie Hancock, Quincy Jones, czy Wayne Shorter. Międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka, który powstał w Nowym Jorku, przez wydawnictwa wytworni Hip Bop Records potwierdził pozycję na amerykańskim rynku. Skład zespołu współtworzą fantastyczni muzycy nowojorskiej i londyńskiej sceny muzycznej. To będzie muzyczna uczta! Początek w piątek o godz. 20.
Zet Pe Te na Dolnych Młynów będzie gościć w weekend jeden z najciekawszych i najmłodszych festiwali w Krakowie - IV Kołłątajowski Przegląd Sztuki. To Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki, zatem będą koncerty, spektakle, wystawy i wiele więcej! Muzycznie będą nas rozpieszczać m.in. Julia Marcell, Carsky, Flirtini (to w piątek) oraz Romantic Fellas, Smoking Barrelz czy Hatti Vatti (to już w sobotę). Poza tym obejrzymy eksperymentalny spektakl na sześciu aktorów i przeszłość („Czas Połowicznego Rozpadu. Podejście Trzecie”) zobaczymy wystawę „Złote Miasto - Genius Loci”, a na ścianach pojawią się mappingi i wizualizacje. Po prostu bądźcie na Dolnych Młynów w weekend!
To wyczekiwany moment przez wszystkich maniaków zabytkowej motoryzacji. Od piątku do niedzieli Kraków opanuje Classic Moto Show! Podczas trzydniowej wystawy, którą będziecie mieścić się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, będzie można podziwiać legendarne modele aut i motocykli. W tym roku prezentowane obiekty podzielone będą na działy różne działy, m.in. polskie legendy, auta krajów demokracji ludowej, amerykańskie marzenia, legendarni mistrzowie, a także poczciwe i niezawodne. W piątek i sobotę zaglądajcie na Classic Moto Show od godz. 9 do 20, a w niedzielę do 18.
Kino Agrafka obchodzi właśnie swoje 8. urodziny! Z tej okazji szykuje na weekend kilka ciekawych wydarzeń. W niedzielę od godz. 11 fragmenty książki „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” będzie czytać Zośka Papużanka. Potem obejrzymy polski film familijny „Tarapaty” na tydzień przed premierą. Poza tym kinomani będą mogli przedpremierowo zobaczyć aż cztery inne filmy! Będzie to „Po tamtej stronie” fińskiego mistrza kina Akiego Kaurismakiego, francusko-belgijski „Nie ma tego złego”, „Maudie” ze świetnymi rolami Sally Hawkins i Ethana Hawke, a także Zdobywca nagrody głównej na tegorocznym Transatlantyk Festivalu - „50 wiosen Aurory”. Nie do przegapienia!
Multikino zaprasza na kolejny ENEMEF. Tym razem będzie to noc z filmami grozy na podstawie powieści Stephena Kinga! Przede wszystkim premierowo zobaczymy długo wyczekiwany film „To”. Kiedy w mieście Derry w stanie Maine zaczynają znikać dzieci, grupa dzieciaków musi stawić czoła swoim największym lękom. Na ich drodze staje nikczemny klaun o imieniu Pennywise, który zapisał się na kartach historii jako morderca lubujący się w zadawaniu bólu. Poza tym na ekranie pojawią się też kultowe już „Lśnienie” oraz „Łowca snów”. Początek maratonu filmowego o godz. 22. Tym razem chyba nawet kawa nie będzie potrzebna, żeby Was rozbudzić!
Po wakacyjnej przerwie powraca Teatr Barakah! W sobotę o godz. 19 pokaże swój świetnie przyjęty spektakl „Jednoręki ze Spokane”. Komedio-kryminał na podstawie sztuki irlandzkiego dramatopisarza, zdobywcy Oscara, Martina McDonagha to połączenie czarnego humoru z gangsterską ustawką w podejrzanym motelu na północy Stanów. Biało-czarna – czarno-biała para przypominająca Bonnie i Clyde’a, boj hotelowy przypominający Teda z „Czterech Pokoi” oraz mężczyzna bez ręki na tle nawiązującej do estetyki starych filmów gangsterskich scenografii oraz gitarowych riffów na żywo sprawiają, że widz czuje się jak w kinie na seansie filmu kręconego przez trio Tarantino + Lynch + Jarmusch. Z własnego doświadczenia możemy Was zapewnić - nie przestaniecie się śmiać!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl “Jednoręki ze Spokane” w sobotę w Teatrze Barakah. Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam, kto w spektaklu gra rolę boja hotelowego? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując BARAKAH. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Domyślamy się, gdzie będą spędzać piątkowy wieczór fani mocnego grania. W Klubie Kwadrat! Zagra tam The Pineapple Thief, indie/post-progrockowy zespół z Wielkiej Brytanii. Ich debiutancki album ukazał się w 1999 roku. Na płycie rozbrzmiewał eksperymentalny soul, kryjący w warstwie dźwiękowej syntezatory, riffy i partie wokalne przywołujące skojarzenia z Thomem Yorke czy Stevenem Wilsonem. Z każdym kolejnym albumem przybywało porównań do Radiohead i Porcupine Tree. Podczas obecnej trasy zespół zagra w całości nowy album „Your Wilderness" oraz opracowane na nowo ulubione przez fanów utwory ze swojego katalogu. Na scenie towarzyszyć mu będą Gavin Harrison i gitarzysta Darran Charles. Koncert rozpocznie się o godz. 20!
Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema! Od soboty do wtorku to właśnie ten pisarz będzie na ustach wszystkich w naszym mieście. W sobotę i niedzielę na Placu św. Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: „Różaniec” Rafała Kosika o godz. 13:00 i „Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego o godz. 14:00. Orliński, autor pierwszej polskiej biografii pisarza zaprasza w niedzielę na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. A to dopiero początek!
Na dwie nowe wystawy zaprasza od piątku Galeria Bunkier Sztuki! Pierwsza z nich - „Nowy region świata” - łączy się programowo z odbywającym się w październiku międzynarodowym literackim Festiwalem Conrada. Za punkt wyjścia obiera żeglugę Josepha Conrada po rzece Kongo – ucieleśnienie wizji sztywnych, odrębnych tożsamości i kategorii. Obecni na wystawie artyści prezentują szeroki wybór środków wyrazu: od elegii i melancholii po groteskę i ironię. Z kolei wystawa „Bezpańskie głosy" to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ines Doujak. Artystka studiowała tkactwo na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak szybko porzuciła tradycyjne rzemiosło na rzecz sztuki, zainspirowana przekonaniem rdzennych ludów Ameryki Południowej, że tkanina dźwiga wiedzę kulturową. W kolażach artystka łączy ludzkie ciało z roślinami i zwierzętami i konstruuje „międzygatunkowe stworzenia”. Obydwie wystawy będzie można oglądać do 12 listopada, nie przegapcie!
Mamy nadzieję, że pogoda nie przeszkodzi w tym, by w piątek odbyło się ostatnie w tym roku BAL-owe Kino Plenerowe! Tym bardziej, że w planowanym repertuarze jest „Księżniczka Mononoke”, czyli jeden z flagowych filmów japońskiego Studia Ghibli. Pełna akcji, niezwykła opowieść osadzona w czasach, gdy ziemię zamieszkiwali bogowie. Wojownik o imieniu Ashitaka broni swej wioski przed złym potworem. Choć zwycięża, radość jego jest krótka. Potwór podczas walki rzucił na niego klątwę, z której oczyścić go może tylko legendarny bóg zwierząt. Ashitaka rusza na jego poszukiwania. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę. Po stronie dzikiej natury stoi wychowana przez białą wilczycę księżniczka Mononoke. Seans rozpocznie się o godz. 21!