Ten prawdziwie już jesienny weekend ma nam dużo dobrej kultury do zaoferowania. Podgórze otworzy swoje drzwi przed krakowianami, a Kino pod Baranami proponuje kilka ciekawych filmowych wydarzeń. Poza tym czeka Was chorwacka niedziela w MCK, teatralne smakołyki w Ludowym, a także interesujące koncerty - kameralne i te całkiem duże. Weekendowy kulturalny rozkład jazdy czas zacząć!
Od piątku do niedzieli już po raz 16. będziecie mogli wziąć udział w Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi. W sobotę organizatorzy zapraszają do odwiedzenia 32 niezwykle ciekawych obiektów, a w niedzielę na 16 tematycznych spacerów, w tym jedną wycieczkę rowerową. Wśród miejsc, które będziecie mogli zwiedzić i poznać ich historię są m.in. Centrum Szkła i Ceramiki, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Apteka pod Orłem, Obóz KL Płaszów, Kopiec Kraka czy Fabryka Guzików w działaniu. A wymieniliśmy tylko kilka! Nie zabraknie też warsztatów czy koncertów. Miłośników Podgórza (obecnych i przyszłych) zapraszamy po szczegóły tutaj.
W sobotę świętować będzie też Stare Miasto w ramach Dni I Dzielnicy. Na imprezę plenerową zapraszamy na Plac Wolnica! Pierwsza część imprezy (w godzinach 12.00-16.00) skierowana jest szczególnie do najmłodszych uczestników. W planach są prezentacje Akademii Pana Piórko z zabawami cyrkowymi, fragmenty musicali, pokazy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tańca oraz zespołów muzycznych. Z kolei po 16 bawić będą się dorośli - zapowiada się dużo pokazów grup tanecznych oraz muzycznych, a także warsztaty tańca. O 19.30 polecamy koncert zespołu Bajazzer, a o 20.30 Sokół Orkestar i… potańcówkę na krakowskim Kazimierzu!
Uwaga kinomani! Zapraszamy wszystkich fanów kina szpiegowskiego do Kina pod Baranami na maraton filmowy z przygodami Kingsmenów! Na ekranie m.in. Taron Egerton, Colin Firth, Samuel L. Jackson i Michael Caine. Sobotni maraton rozpocznie pokaz filmu „Kingsman: Tajne służby” Matthew Vaughna. Kingsman to elitarna brytyjska organizacja pozarządowa, zrzeszająca wybitnych tajnych agentów. Zdobywca Oscara, Colin Firth wystąpił w nietypowej dla siebie roli doświadczonego agenta służb specjalnych, który bierze pod swoje skrzydła ambitnego żółtodzioba. Wieczór zwieńczy najnowsza produkcja Vaughna, czyli film „Kingsman: Złoty krąg”, która wejdzie do kin w ten piątek. Początek maratonu o godz. 21:15.
Na kameralny koncert zapraszamy w piątek do Pracowni pod Baranami. Zagra tam runforrest. To ciepły, męski głos z gitarą w poruszających kompozycjach. runforrest pojawił się znikąd. Nie może jeszcze pochwalić się bogatą dyskografią i występami na największych festiwalach muzycznych, jednak jest do na dobrej drodze. Pisze własne piosenki, a jakość i dojrzałość jego poezji są bardzo dobrze ugruntowane jak na tak młody wiek. Podobnie z jego śpiewem i panowaniem nad głosem. Tylko on i gitara już w piątek o godz. 20.
W piątek i sobotę polecamy wybranie się do Teatru Ludowego. Zobaczycie tam „Akt równoległy” na podstawie jednego z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru. I kto by pomyślał, że wszystko zaczęło się od zamieszczonej w gazetce parafialnej reklamy miłego, uroczego i zacisznego hoteliku. Pewnego wieczoru zjawiają się tam dwie pary kochanków i jak zapewne się domyślacie, każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! W obydwa weekendowe dni spektakl zobaczycie na Dużej Scenie o godz. 19.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na sobotni spektakl w Teatrze Ludowym, czyli „Akt równoległy”. Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam, kiedy miał swoją premierę ten spektakl. Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Niezwykłe wydarzenie czeka nas w niedzielę w Kijów.Centrum! Wild Hunt Live to niepowtarzalne widowisko zespołu Percival! Grupa doskonale znana wśród miłośników gier i słowiańskiej kultury, współtwórca ścieżki dźwiękowej do znanej na całym świecie i kultowej gry ”The Witcher: Wild Hunt”, zaprezentuje utwory ze składanki „Wild Hunt”. Widowisko zostanie uświetnione oprawą artystyczną Teatr AVATAR oraz wspaniałą scenografią i iluminacją, wzbogacone będzie wizualizacjami nawiązującymi do gry. Członkowie zespołu w trakcie występu będą ubrani w stroje będące rekonstrukcją odzieży z okresu wczesnego średniowiecza, a repertuar zostanie wykonany na dawnych instrumentach, których brzmienie znane jest doskonale fanom gry. Zapowiada się niezły klimat! Polecamy fanom „Wiedźmina” i nie tylko! Początek o godz. 20.
Wiele ciekawych wydarzeń będzie miało miejsce w ten weekend na Kazimierzu, a to za sprawą Żydowskiego Nowego Roku 5778! Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na koncert noworoczny. Podczas koncertu wystąpi muzyczne trio: Krzysztof Michalski (wiolonczela), Grzegorz Mania oraz Piotr Różański (obydwaj zagrają na fortepianie). Występ rozpocznie się w CKŻ w niedzielę o godz. 18! Polecamy!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na niedzielny koncert noworoczny w Centrum Kultury Żydowskiej. Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam, dlaczego w żydowskim kalendarzu jest teraz rok 5778? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Nowa i ciekawa wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”! Wojciech Plewiński – jeden z czołowych polskich fotografów powojennych – znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Dorobek Plewińskiego jako reportera jest mniej znany, choć równie znaczący. Właśnie w Krakowie będziemy mogli zobaczyć te jego zdjęcia na wystawie „Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość” jeszcze do 4 października. Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię. Czujemy się zachęceni! Muzeum czynne jest w weekend od 10 do 18.
Z kolei w MCK szykuje się chorwacka niedziela! Będzie to dzień otwarty ich wystawy "Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović" poświęconej największemu artyście chorwackiemu XX wieku. Wstęp do galerii będzie bezpłatny! Poza tym na ten dzień zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci i dla dorosłych oraz.. degustację chorwackich win! Na warsztaty wstęp wolny, zapisy nie są wymagane. Nie zabraknie też możliwości do zwiedzania wystawy z przewodnikiem. Polecamy!
Polecamy Wam też wizytę w Teatrze Mumerus! W piątek o godz. 18 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego pokażą oni swoją „Pieśń gminną". Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą od tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną. A w poniedziałek o godz. 19 na Kanoniczej 1 zobaczymy spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji". W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego "Marsz", 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego "Uwiedziona" i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego "tram wpopszek ulicy". Brzmi ciekawie!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na poniedziałkowy spektakl Teatru Mumerus "To nie są drzwi". Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam, kto jest reżyserem spektaklu "To nie są drzwi. Kodycyl fotografji"? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
FILMS for FOOD, Kino Pod Baranami oraz Najedzeni Fest! zapraszają na pokaz dokumentu „Głód mięsa” w reżyserii Marijn Frank. W swoim filmie reżyserka sprawdza, na ile zachodni styl żywienia oparty jest na mięsie, jakie konsekwencje ma wspieranie przemysłu mięsnego przez konsumentów i czy bez mięsa w ogóle da się żyć. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem dziennikarki naukowej Marty Zaraskiej, autorki książki Mięsoholicy… oraz szefa kuchni w restauracji Ed Red, Adama Chrząstowskiego. Jeśli chcecie połączyć wizytę w kinie z dyskusją na ważny społecznie temat, to powinniście być w Kinie pod Baranami w piątek o godz. 19.