7 października w dawnych Parkanach na Słowacji oraz w węgierskim Esztergom odbyła się uroczystość w hołdzie zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, który pokonał wojska armii osmańskiej. Obchody były okazją do przypomnienia, że Europa swoją aktualną tożsamość zawdzięcza wydarzeniom, które rozegrały się 12 września 1683 roku pod Wiedniem.
Msza w bazylice św. Wojciecha w Esztergom, złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Štúrovo (dawniej Parkany), przejście przez most Dunaju na Węgry do Esztergom, złożenie kwiatów pod pomnikiem Sobieskiego w Erzsébet Park – to program obchodów 334. rocznicy zwycięstwa Jana Sobieskiego III nad osmańską armią wezyra Kara Mustafy.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, członkowie Krakowskiego Bractwa Kurkowego, uczniowie Gimnazjum nr 18 im. Jana III Sobieskiego w Dłużycy, przedstawiciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Krakowie, przedstawiciele Związku Szlachty Rzeczypospolitej, studenci z krakowskiego Stowarzyszenia KoLiber, ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek oraz László Bánhidy – burmistrz Esztergom.
Przypomnijmy, w tym roku mija 334. rocznica bitwy pod Parkanami, gdzie król Jan III Sobieski dowodzący armią polsko-austriacką, zwyciężył z armią wezyra Kara Mustafy. Po zwycięstwie pod Parkanami wojska rozpoczęły zdobywanie twierdzy w węgierskim Esztergom – jest jednym z najstarszych miast na Węgrzech.