górne tło

Nowa Huta: kolejne ogrody zamiast nieużytków

Jeśli takich zielonych miejsc powstanie więcej, Nowa Huta faktycznie stanie się „miastem ogrodem", jak zakładali twórcy tej krakowskiej dzielnicy. Zakończyła się druga edycja projektu „Ogrody Nowej Huty", której organizatorem jest Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przypomnijmy, że głównymi celami projektu „Ogrody Nowej Huty" to rewitalizacja zieleni i tworzenie na terenie najmłodszej dzielnicy Krakowa nowych, ogólnodostępnych i bezpiecznych obszarów zielonych. W przypadku tej akcji bardzo istotna jest rola mieszkańców: to oni proponują miejsca, współtworzą projekt i aktywnie uczestniczą w jego realizacji.

Pierwsza edycja akcji odbyła się w zeszłym roku. Dzięki niej powstały dwa ogrody - przy blokach na os. Piastów oraz w rejonie budynków komunalnych na os. Ruszcza. „Nasza akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację przedsięwzięcia. Wiosną ponownie zaprosiliśmy nowohucian do zgłaszania zaniedbanych terenów, które chcieliby przemienić w ogrody" – mówiła Elżbieta Urbańska – Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, podczas wtorkowego (18 grudnia) podsumowania tegorocznej edycji projektu.

W tym roku wybrano dwie propozycje aranżacji sąsiedzkich ogrodów, które spełniały kryteria regulaminowe.

Pierwszy z wybranych terenów znajduje się na os. Dywizjonu 303, w rejonie dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach. Głównym założeniem projektu jest utrzymanie otwartego, łąkowego charakteru tego miejsca, przy jednoczesnym stworzeniu przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców. Roślinność została tak dobrana, by nawiązywała do otoczenia – zarówno sąsiedniej łąki, jak i stojących nieopodal bloków. Dominuje więc żółć, brąz, czerwień i róż. Nowa przestrzeń ma zachęcać do wypoczynku i rekreacji. W ogrodzie postawiono elementy małej architektury i zamontowano oświetlenie.

Drugi z terenów znajduje się na obrzeżach Nowej Huty, przy ulicy Truskawkowej. Projekt został zgłoszony przez 12-osobową grupę „Klub Aktywnych Kobiet przy Klubie Karino". Centralnym punktem nowego ogrodu jest istniejąca tam kapliczka. Zastosowano ciekawe rozwiązanie alejek: ich układ nawiązuje do wstążek widocznych na kapliczce i kojarzących się z rozmaitymi świętami ludowymi.

Partnerem projektu „Ogrody Nowej Huty" jest ArcelorMittal S.A. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.ogrodynh.pl