górne tło

Miasto pomoże niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom

Magistrat wesprze krakowskie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa mogą korzystać z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień na podstawie Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Od 2 listopada Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa rozpoczął przyjmowanie wniosków o przyznanie kart. Kraków jest prekursorem w realizacji tego typu programu.

- Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce uruchamia program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem – powiedział podczas konferencji prasowej w sprawie programu Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Podkreślił, że karta daje możliwość nieodpłatnego przejazdu komunikacją miejską, dla wszystkich członków rodzin, w których są niepełnosprawne dzieci albo jedno niepełnosprawne dziecko. To dotyczy mamy, taty, ale także rodzeństwa.

Bogdan Dąsal poinformował także, że Kraków posiada największy odsetek niepełnosprawnych mieszkańców i ten fakt jest brany pod uwagę przy realizacji miejskich polityk. – Ważne, aby środowiska niepełnosprawnych włączać w nurty życia społecznego. Liczymy, że karta będzie to ułatwiać – dodał pełnomocnik.

Do programu będzie mogło przystąpić 7,5 tys. rodzin. Blisko 35 tysięcy osób będzie się posługiwać imiennymi kartami.

Dwie rodziny, które uczestniczyły w konferencji – Małgorzata, Tomasz i Weronika Wanat oraz Piotr i Szymon Del Fidali – otrzymały spersonalizowane karty.

 

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem upoważnia przede wszystkim do:

100-procentowej ulgi w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Krakowie, a także m.in. pierwszeństwa w przyjęciu dziecka do żłobka oraz od grudnia zwolnienia z opłaty za pobyt dziecka w żłobku samorządowym.

Miejskie teatry, muzea baseny oraz Zarząd Fundacji „Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie” wprowadzą co najmniej 50-procentowe zniżki w opłatach za bilety wstępu. Rodziny będą mogły także korzystać z katalogu oferty prywatnych podmiotów. Aktualnie blisko 50 partnerów przystąpiło do współpracy z miastem.

Do korzystania z Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem uprawnione są rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem zamieszkałe na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego prowadzone przez Gminę Miejską Kraków lub na jej zlecenie.

Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem otrzymują:

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem wydawana jest lub termin jej ważności jest przedłużany bezpłatnie, po weryfikacji złożonego, kompletnego wniosku, na okres obowiązywania posiadanego przez niepełnosprawne dziecko orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na okres 5 lat.

Urząd Miasta Krakowa przyjmuje wnioski o Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem w następujących lokalizacjach (Wydział Spraw Społecznych UMK):

Dodatkowe lokalizacje (czynne wyłącznie od listopada 2017 r. do stycznia 2018 r.):

  1. ul. Wielicka 28a,
  2. Galeria Handlowa „Bronowice”, ul. Stawowa 61,
  3. Galeria Handlowa „Serenada”, al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 39,
  4. ul. Józefińska 14 (filia MOPS),
  5. ul. Rzeźnicza 2 (filia MOPS),
  6. ul. Praska 52 (filia MOPS).

Informacja telefoniczna:

Wygląd karty, którą będą posługiwać się beneficjenci programu:

karta krakowska.jpg

Więcej informacji w załącznikach:

Dodatkowe informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.