Zbliża się weekend, w którym pośpimy dłużej, na półmetku tygodnia możemy więc skorzystać i poświęcić więcej czasu na posłuchanie koncertu, obejrzenie ciekawego spektaklu lub filmu. A w naszym dzisiejszym rozkładzie jazdy są propozycje miejsc wartych odwiedzenia, sprawdźcie!
Na początek propozycja tylko dla dorosłych! Ludowy na Scenie Pod Ratuszem wystawia o 19.00 „Sąsiadów”. Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy niezwykle upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do nowo zakupionego i wyremontowanego domu pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii… Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru.
Natomiast już bez ograniczeń wiekowych wpuszcza widzów klub Studio na Budryka 4. O 20.00 pokaże się tam Łukasz Lotek Lodkowski ze swoim programem „W punkt”. Łukasz Lotek Lodkowski to jeden z najbardziej energetycznych wykonawców polskiej sceny stand-upowej. Naturalnie śmieszny. Wszystkie elementy, które posiada, od głosu, poprzez mimikę, gestykulację i przekazywane treści bezsprzecznie legitymizują go do rozbawiania jak najliczniejszych tłumów. Lotek w programie „W punkt” opowiada historie ze swojego dzieciństwa i nie tylko, dotykając bardzo uniwersalnych problemów. Pojawią się również goście ze stand-upowego świata.
Królewski Teatr Narodowy w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Jako scena narodowa ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza Shakespeare’a), ale także obcą i dramaty współczesne. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów, nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych. I taką właśnie okazję – zobaczenia bezpośredniej transmisji sztuki granej w National Theatre – stwarza kino Kijów.Centrum. Prowadzi kolejny sezon transmisji teatralnych. Był „Hamlet”, a dzisiaj o 19.00 zobaczycie „Amadeusza”. Na podstawie sztuki Petera Shaffera Milos Forman zrealizował nagrodzony Oscarem, film pod tym samym tytułem. Dramat Shaffera to studium o muzyce, władzy i zazdrości, zazdrości tak wielkiej, że nawet pobożnego Salieriego doprowadzi nie tylko do zbrodni, ale i do buntu wobec Boga, który talentem obdarzył Mozarta, a jego – Salieriego – uczynił miernotą.
Miłośników, ale i tych dopiero poznających słoneczną Italię, Włoski Instytut Kultury zaprasza na ul. Grodzką 49, na cotygodniowe spotkania z kinematografią włoską. Pokazy filmów odbywają się w oryginalnej wersji językowej, z napisami w języku włoskim dla niesłyszących. Dzisiaj zobaczycie obraz „This Must be the Place” (2011). Początek, jak zwykle, o 19.00.
Filmowo i muzycznie zarazem będzie w ArtCafe Barakah. O 20.00 rozpocznie się Fonomatograf – nowy cykl, w którym sięgnięcie do filmowych archiwów, aby wydobyć zapomniane skarby kina. Podczas Fonomatografów stare nieme filmy opatrzone zostaną muzyką na żywo. Ale nie tylko stare nieme. Sięgniecie także po perły kina SF i przygody klasy Z, powstałe w latach 50. i 60., które w połączeniu z trip-hopowo-rockowym klimatem, dadzą zdumiewająco psychodeliczne efekty.
Czy wiecie, że groza nie musi być rozrywką literacką wyłącznie drugiej kategorii, zaś spotkanie autorskie nie musi polegać na nudnym wywiadzie prowadzącego z pisarzem i możecie się na nim świetnie bawić? Przekonajcie się sami! Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie z Arturem Urbanowiczem – autorem powieści „Gałęziste”, nominowanej do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Jego kolejna książka, „Grzesznik”, to innowacyjne połączenie opowieści w klimacie gangsterskim i grozy z elementami komediowymi. W trakcie wydarzenia czekają też na Was pokazy multimedialne i masa zabawnych anegdot związanych z pisaniem książek. Początek punktualnie o godz. 19.00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12.
Dzisiaj rozpoczyna się Grechuta Festival Kraków 2017. Zainauguruje go o 20.00 „Oberża pod złamanym groszem” Krajowej Sceny Komedii dell’Arte w Teatrze Praska 52. Zwieńczeniem imprezy będzie niedzielna gala finałowa w ICE Kraków. Wystąpią wtedy Dawid Ogrodnik, Andrzej Lampert, Maciej Miecznikowski oraz Łukasz Jemioła – czterech znakomitych wokalistów wykona solo, w duetach, ale też grupowo najpopularniejsze utwory z repertuaru nieodżałowanego poety, kompozytora i pieśniarza. Solistom towarzyszyć będzie Małopolska Orkiestra Kameralna pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk oraz instrumentaliści zespołu Anawa pod kierownictwem Pawła Piątka.