Przed budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 na Złotym Rogu stanęła literacka ławeczka upamiętniająca spotkanie autorskie z francuskim pisarzem i dramaturgiem Erikiem-Emmanuelem Schmittem. Autor „Oskara i pani Róży”, który odwiedził uczniów tej szkoły 27 października, sam odsłonił pamiątkowy obiekt. Jak wyznał, to druga ławeczka w jego karierze – pierwszą postawiono w Nancy.
Eric-Emmanuel Schmitt odwiedził Kraków z okazji 21. Międzynarodowych Targów Książki, był też gościem Festiwalu Conrada. Na zaproszenie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 odpowiedział chętnie. ZSO nr 7 to szkoła, która od 25 lat prowadzi klasy dwujęzyczne z językiem francuskim.
– Ten pomysł zrodził się w naszych głowach naturalnie – mówi dyrektor ZSO nr 7 Lidia Kapała. – W tym roku gościem honorowym krakowskich Targów Książki była Francja, a my w naszej szkole mamy oddziały dwujęzyczne, właśnie z językiem francuskim. W tych klasach młodzież w zwiększonym wymiarze godzin uczy się francuskiego, a także dwujęzycznie, po polsku i po francusku, realizuje program z poszczególnych przedmiotów. Dzieci i młodzież czytają po francusku, poznają francuską literaturę. Czujemy się więc szczególnie powołani do promowania francuskiej kultury i literatury, do niej zalicza się właśnie znakomita twórczość Erica-Emmanuela Schmitta.
Poczytny francuski pisarz spotkał się z uczniami, którym opowiedział m.in. o początkach swojej kariery pisarskiej i o tym, dlaczego pisze. Przyznał, że spośród jego książek w Polsce, Rosji i Włoszech najchętniej czytany jest „Oskar i pani Róża”, w Niemczech – „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, we Francji – „Przypadek Adolfa H.”, a w krajach skandynawskich – „Moje życie z Mozartem”. W Polsce nakładem wydawnictwa Znak ukazała się właśnie jego najnowsza książka – „Człowiek, który widział więcej”.