W przypadku Nowej Huty materiały kartograficzne są stosunkowo bogate i przechowywane w wielu instytucjach. O tym, jakie to mapy i co można na nich zobaczyć, opowie we wtorek, 7 listopada o godz. 18:00 historyk dr Mariusz Machynia. Ten wykład to kolejny punkt projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Górali 5.
Mapy, dopóki są aktualne, pełnią funkcję przewodnika po terenie, gdy tracą na aktualności, nabierają charakteru źródeł historycznych. W przypadku Nowej Huty materiałów kartograficznych jest sporo. Z okresu I Rzeczypospolitej warto wymienić np. plan Krakowa i okolic (ok. 1700 r.), znaną mapę Rzeczypospolitej autorstwa kapitana korpusu artylerii koronnej Bartłomieja Folina z 1770 r. oraz mapę województwa krakowskiego Karola de Perthéesa. Czasy zaborów pozostawiły po sobie wiele dobrych austriackich map wykonanych dla celów wojskowych oraz bardzo cenne dla historyków mapy katastralne z XIX w. Przykładowo z jednej z nich dowiadujemy się, że Ujastkiem nazywano część terenów rolnych, na których zbudowano kombinat.
W okresie międzywojennym powstały bardzo dobre mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego, a po wojnie cały szereg planów i map różnego przeznaczenia, od pobieżnych, turystycznych, po szczegółowe, topograficzne, z militarnym przeznaczeniem.
Wykład poprowadzi dr Mariusz Machynia – historyk specjalizujący się w dziejach społecznych i wojskowości Polski późnonowożytnej, biografistyce, archiwoznawstwie i źródłoznawstwie XVIII–XIX w. Interesują go też archiwalia dotyczące RP i Polaków przechowywane w archiwach państw powstałych po rozpadzie ZSRR oraz historia regionalna. W Nowej Hucie zameldowany jest od 1963 r.
„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” – działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.