Wrocławska, Mazowiecka, Bronowicka i Filarecka – na tych ulicach Zarząd Zieleni Miejskiej umieścił już maty odsalające, które ochronią zieleń przyuliczną przed solą drogową w okresie zimowym. Zastosowanie nowego systemu umożliwi także odzyskanie zużytej soli z dróg i chodników, tak aby wykorzystać ją ponownie podczas kolejnej zimy.
Zima nieodłącznie wiąże się z koniecznością utrzymania „czarnych”, odlodzonych powierzchni dróg oraz chodników. Zieleń przyuliczna jest więc w tym okresie atakowana z każdej strony przez sól drogową. Trafia ona w okolice przyulicznych drzew bezpośrednio podczas rozsypywania soli na ulicach oraz chodnikach, ale również poprzez przesiąkanie soli z błota pośniegowego. W miejscach o bardzo dużym nasileniu ruchu kołowego i pieszego sól rozprzestrzenia się również w postaci aerozolu solnego. Kluczowa jest więc jak najskuteczniejsza ochrona roślin i gleby przed tym zjawiskiem.
W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował się na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania – systemu Odsalax. Składa się on z trzech podstawowych elementów: tac ochronnych, wypełniających tace absorberów i instalacji odzysku soli po okresie zimowym. Maty odsalające to ochrona poszczególnych drzew wchodzących w skład zieleni przyulicznej, w tym zieleni zabytkowej, przy pomocy jednostkowych tac przeznaczonych dla drzew o określonej średnicy pnia. Tego rodzaju maty zostały już zamontowane na ulicach Wrocławskiej, Mazowieckiej, Bronowickiej i Filareckiej.
Ochrona drzew przed toksycznym działaniem soli to jednak nie jedyna korzyść zastosowania nowego systemu. Drugą ważną funkcją jest możliwość odzyskiwania soli drogowej, którą po okresie zimowym pozyskuje się z zebranych absorberów. Pozyskaną w ten sposób sól drogową można ponownie wykorzystać w kolejnym sezonie.