W piątek, 24 listopada, w dawnym hotelu Cracovia odbędzie się wernisaż wystawy „Odwilż '56 - Cracovia '65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza". Ekspozycję będzie można oglądać do 21 stycznia 2018 r. Jest to wyjątkowa opowieść o największych osiągnięciach znanego architekta, ukazanych na politycznym i społecznym tle dwóch dekad, następujących po odwilży 1956 roku.
Po wydarzeniach października 1956 roku architekci zerwali z socrealizmem i zwrócili się w stronę form nowoczesnych. Ten przełom jest punktem wyjścia wystawy zorganizowanej w gmachu dawnego hotelu Cracovia (obecnie Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie).
Główną osią pokazu będą dokonania Witolda Cęckiewicza – jednego z najważniejszych architektów polskiego, powojennego modernizmu. Cęckiewicz w 1965 roku zaprojektował hotel Cracovia, zaliczany – wraz z towarzyszącym mu kinem Kijów – do czołowych osiągnięć polskiej architektury lat 60. Zespół ten stanowi architektoniczny odpowiednik najciekawszych dzieł w polskiej kulturze tego okresu, rozkwitającej na fali odwilżowych przemian.
Wystawa w Cracovii to wielowątkowa narracja pokazująca architekturę w kontekście realiów PRL-u lat 50. i 60. Celem pokazu jest zobrazowanie sprzeczności poodwilżowego przełomu, z jednej strony prezentującego szczytowe osiągnięcia polskiej kultury, z drugiej determinowanego przez przywództwo polityczne Władysława Gomułki.
Więcej informacji na stronie Muzeum Inżynierii Miejskiej.