5 grudnia 2017 roku w godz. 11:30 -14:30 w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się kolejne spotkanie Krakowskiego Forum.
Tegoroczna edycja Forum Nauka-Biznes-Mieszkańcy-Samorząd odbyła się pod hasłem „Made in Kraków”. W ramach przyjętej formuły, wspólnie z stowarzyszeniem Aspire, którego działalność skupiona jest na branży usług biznesowych i technologicznych, rozmawialiśmy na temat wyznaczenia nowych horyzontów i płaszczyzn kooperacji w dobie gospodarki opartej na wiedzy - „Współpraca szyta na miarę” była myślą przewodnią Forum.
W trakcie Forum zorganizowany został panel dyskusyjny poświęcony rozwojowi rynku biurowego w Krakowie, aby odpowiedzieć na pytania: w jakich obszarach Kraków powinien szukać swoich przewag konkurencyjnych, na jakie branże stawiać, jak miasto powinno kształtować swoją politykę prorozwojową by skutecznie konkurować o nowe miejsca pracy?
Odbyło się również głosowanie najemców biur w kategorii Grand Prix w ramach Plebiscytu “Atut Krakowa”, organizowanego wspólnie z Eurobuild.
PROGRAM WYDARZENIA
11:30-11:33 – POWITANIE UCZESTNIKÓW
Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta
11:33-11:35 – ŻADEN CZŁOWIEK NIE JEST SAMOISTNĄ WYSPĄ?
Wprowadzenie do 3 kluczowych filarów współpracy: otoczenie prawne; współpraca biznes-uniwersytet i rozwój infrastruktury
Andrew Hallam, Sekretarz Generalny ASPIRE
11:35-12.15 - PRZEPISY PRAWA DEDYKOWANE BRANŻY
Prezentacja Rocznego Raportu Komisji Prawnej ASPIRE 2017: Polskie środowisko prawne: szanse i zagrożenia dla rozwoju sektora technologii i usług biznesowych
Panel dyskusyjny z trzema czołowymi polskimi prawnikami i członkami Komitetu Prawnego ASPIRE
Ewa Don-Siemion, Partner, Chajec, Don-Siemion, Żyto
Sławomir Paruch, Partner, Raczkowski Paruch
Michał Nowacki, Partner, Wardyński & Partners
Moderator: Szymon Malecki, Przewodniczący Komitetu Prawnego ASPIRE
12.15-13:00 - UMIEJĘTNOŚCI SZYTE NA MIARĘ ?
Prezentacja poświęcona studiom licencjackim otwartym na Uniwersytecie Ekonomicznym we współpracy ze Stowarzyszeniem Aspire.
Dyskusja przedstawicieli biznesu i uniwersytetów z udziałem głównego doradcy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcona dedykowanemu spektrum kompetencji
Prof. Jarosław Górniak, Dziekan Wydziału Filozoficznego UJ, twórca Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych (CEAPP), Uniwersytet Jagielloński
Moderator: Tomasz Brzostowski, Przewodniczący Komitetu Edukacji ASPIRE
13:00 - 14:00 - Milion i co dalej?
Panel dyskusyjny na temat rozwoju rynku biurowego.
Elżbieta Koterba, Wiceprezydent ds. Rozwoju Miasta Krakowa
Marta Wybrańska, Leasing Director, Avestus Real Estate
Anna Galicka-Bieda, Dyrektor Regionalny, Dział Biurowy Colliers International
Andrew Hallam, General Secretary, Aspire
Włodzimierz Jędruszak, Fisheye Properties
Monika Sułdecka-Karaś, Partner, Regional Director, Knight Frank
Jadwiga Wiśniowska, Prezes Zarządu, Mix Biura
Radosław Jurek, Pawo/ACC
Moderator: Tomasz Szpyt, EurobuildCEE
14:00 - 14:30 - Gala wręczenia nagród w Plebiscycie Atut Krakowa
Prezentacja laureatów Plebiscytu Atut Krakowa dla najlepszych obiektów biurowych w Krakowie oraz przyznanie tytułu Grand Prix.
Nagrody Plebiscytu Atut Krakowa rozdane zostały w trzech kategoriach:
Kategoria Ekologiczny Obiekt Biurowy
W kategorii na najbardziej ekologiczny obiekt zgłosiły się dwa krakowskie biurowce. Pierwsze miejsce zdobył biurowiec B4B Bonarka for Business (budynek F) zlokalizowany przy ul. Puszkarskiej 7K w Krakowie. Budynek został otwarty w czerwcu 2016 roku, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 14 239 m2 – 100% powierzchni pełni funkcję biurową. Obiekt posiada certyfikat BREEM na poziomie Very Good (61,7%) na etapie Interim Certificate. Deweloperem obiektu jest firma TriGranit.
Drugie miejsce zdobył biurowiec Aleja Pokoju 5, którego deweloperem jest Grupa Buma.
Kategoria Przyjazny Użytkownikowi Obiekt Biurowy
Do kategorii na najbardziej przyjazny użytkownikom obiekt zgłosiło się najwięcej budynków. Tytuł zwycięzcy został przyznany biurowcowi Axis, którego otwarcie miało miejsce w październiku 2016 roku. Inwestorem oraz deweloperem obiektu jest Skanska Property Poland. Budynek znajduje się na ul. Przy Rondzie 5 w Krakowie, jego powierzchnia użytkowa wynosi 25 369 m2, z czego 80% przeznaczonych jest na biura.
Drugie miejsce w tej kategorii zajął biurowiec Korona Office Complex, którego inwestorem i deweloperem jest firma GTC. Na trzecim miejscu uplasował się Enterprise Park – inwestorem i deweloperem obiektu są Avestus Real Estate i Tristan Capital Partners.
Najciekawszy Obiekt Biurowy
Zwycięzcą w kategorii na najciekawszy obiekt biurowy w Krakowie został biurowiec Equal Business Park (budynek B), którego deweloperem jest firma Cavatina Holding. Za projekt architektoniczny odpowiadali architekci Mariusz Chrobak i Piotr Jasiński z Cavatina Architects. Otwarcie budynku odbyło się w lipcu 2017 roku, obiekt zlokalizowany jest na krakowskim podgórzu przy ul. Wielickiej 28. Powierzchnia użytkowa biurowca wynosi 23 892 m2, z czego 68,4% przeznaczone jest na funkcję biurową.
Według głosowania drugim najciekawszym obiektem biurowym w Krakowie jest Pilot Tower, którego inwestorem jest Fprop Kraków, a deweloperem UBM Polska. Na trzecim miejscu znalazł się biurowiec BENACO – inwestor i deweloper obiektu to spółka BENACO.
Nagroda specjalna – Grand Prix
W głosowaniu na najlepszy obiekt biurowy w kategorii Grad Prix wzięły udział zwycięskie projekty z trzech wyżej wymienionych kategorii, a głosy, podobnie jak wcześniej, oddawali przedstawiciele firm z sektora BSS.
Tytuł Grand Prix uzyskał biurowiec Equal Business Park (budynek B), otrzymując tym samym dwie nagrody w plebiscycie Atut Krakowa 2017.