Platan klonolistny, tulipanowiec amerykański, jesion wyniosły, czy najbardziej znany dąb szypułkowy, to niektóre z gatunków drzew jakie zostaną pomnikami przyrody. Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie miasta Krakowa.
Ochroną zostanie objętych 19 drzew. Głównie na terenie Nowej Huty i Podgórza. Większość z nich stanowią wspomniane dęby szypułkowe. Największa (w obwodzie) jest lipa srebrzysta, rosnąca w Parku w Wadowie. Obwód jej pnia wynosi aż 559 cm. Najwyższym pomnikiem przyrody jednak jest wiąz szypułkowy, również znajdujący się w wadowskim parku. Mierzy aż 29,5 m. Z kolei najrozleglejszy zasięg korony posiada dąb szypułkowy znajdujący się w Parku Jerzmanowskich w dzielnicy XII. Korona tego okazu ma aż 28,2x22,8 m.
Na podstawie ustawy o ochronie przyrody, w odniesieniu do chronionych drzew, mogą być wprowadzone zakazy. Spośród proponowanych przez ustawodawcę 11 zakazów, wybrano 4, dostosowane do potrzeb związanych z ochroną drzew.
Są nimi zakazy:
Ponad to uchwała zobowiązuję GMK do:
Projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie. Wskazane do ochrony drzewa zostały przekazane do zaopiniowania przez właściwe terytorialnie Rady Dzielnic.