Święta już w powietrzu! Zanim jednak zaczniecie uwijać się przy pieczeniu pierników i ubieraniu choinki, warto skorzystać z kulturalnych atrakcji na ten weekend. Polecamy zajrzeć do Klubu Studio, tam zagra jedna z najbardziej oryginalnych polskich artystek - Brodka. W sobotę Opera Krakowska otworzy przed nami swoje podwoje, a kino Ars zaprasza na kolejną edycję “Sztuki za siódemkę”. Nie bójcie się zimna, wyjdźcie z domu i wykorzystajcie nasze kulturalne wskazówki!
Klub Studio tej jesieni gości w swoich odnowionych murach czołówkę polskiej sceny muzycznej! Nic dziwnego, że tym razem przyszedł czas na Brodkę. Ostatnie dwa lata spędziła na promowaniu swojej ostatniej płyty „Clashes”, ale na koncercie w ramach najnowszej trasy usłyszymy utwory z trzech minionych wydawnictw artystki. Jak zwykle u Brodki z pewnością możemy się spodziewać przearanżowanych wersji, niespodziewanych zwrotów akcji i pięknej oprawy wizualnej. Na wszystkich koncertach supportować Brodkę będzie Barbara Wrońska ze swoim premierowym solowym projektem. Basię możecie znać jako wokalistkę zespołu Pustki, teraz jesteśmy ciekawi jej solowej odsłony. Dwie świetne kobiety na jednej scenie - ten wieczór zdecydowanie przejdzie do tych niezapomnianych! Zapraszamy do Studia już w sobotę o godz. 20.
W ten weekend kończy się jeden z najbardziej wyczekiwanych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Boska Komedia. Na wielu krakowskich scenach możemy obejrzeć świetne spektakle czołowych polskich twórców. W piątek polecamy wybrać się o godz. 18:30 do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tam Agnieszka Glińska powróci do słynnego, ponad siedmiogodzinnego spektaklu Andrzeja Wajdy ze Starego Teatru sprzed blisko czterdziestu lat pt. „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]. Sztuka jest próbą przyjrzenia się obyczajowości i mentalności czołowych artystów okresu Młodej Polski, jak również miejscowemu mieszczaństwu. Na scenie zobaczymy więc Przybyszewskiego, Bałuckiego, Boya-Żeleńskiego, ale i Gabrielę Zapolską. Z kolei w sobotę, czyli ostatni dzień festiwalu, w Łaźni Nowej gościć będzie Wrocławski Teatr Lalek ze swoim spektaklem pt. „Pomnik”. Tragiczna historia pomnika Stalina jest w spektaklu pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze, czyli upadku komunizmu. W przedstawieniu znajdziemy iście czeską ironię, dystans i humor, ale i bolesną diagnozę współczesności. Początek o godz. 19. To tylko wybrane wydarzenia, więcej znajdziecie na stronie festiwalu.
Sławę przyniosły im niesamowite covery rockowych klasyków w wersji country. Ich teledyski na YouTube wciąż biją rekordy popularności, a samą przeróbkę „Thunderstruck” z repertuaru AC/DC obejrzano już 40 milionów razy! W najbliższy piątek usłyszymy ich w Klubie Kwadrat. Wiecie już o kim mowa? To fińska grupa Steve’n’Seagulls przyjedzie do Krakowa! Będą promować w ten sposób swój najnowszy album pt. „Brothers in farms”, na którym możemy usłyszeć m.in. własne interpretacje „Aces High” (Iron Maiden), „Sad But True” (Metallica) czy też „November Rain” (Guns N’ Roses). Czy załogę traktować całkiem na serio? Pewnie nie, co nie przeszkadza świetnie bawić się przy ich muzyce tworzonej z przymrużeniem oka! Przyjdźcie zatem do Kwadratu w piątek o godz. 18:30.
Przez cały tydzień aż do niedzieli możemy oglądać najlepsze rosyjskie produkcje filmowe minionego sezonu, prezentowane w ramach festiwalu „Sputnik nad Polską”. Kino pod Baranami, jak co roku, umożliwia nam oglądanie ich w ramach repliki festiwalu pod hasłem Sputnik nad Krakowem. W piątek w programie przeglądu laureat Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu, czyli „Arytmia” Borysa Chlebnikowa. W rolę zapracowanego lekarza pogotowia poświęcającego wszystko dla swoich pacjentów wcielił się Aleksandr Jacenko, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Karlowych Warach. Na ekranie pojawi się również wielokrotnie nagradzany debiut fabularny Kantemira Bałagowa „Bliskość". To rozgrywająca się pod koniec lat 90. historia porwania młodego żydowskiego chłopaka, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Obydwa seanse rozpoczną się o godz. 19 w Kinie pod Baranami. Nieczęsto mamy okazję obejrzeć produkcje z Rosji na naszych ekranach, tym bardziej polecamy!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na sobotni seans filmu „Bliskość" w Kinie pod Baranami. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jaką nagrodę zdobył ten film na ostatnim festiwalu w Cannes? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując KINO POD BARANAMI. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Takiej wystawy jeszcze nie było! Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło zaprezentować wszystkie zgromadzone u siebie prace Stanisława Wyspiańskiego. To zbiór ponad 900 prac, które możemy oglądać na wystawie „Wyspiański” w Gmachu Głównym MNK. Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego zebranych do czasów współczesnych jest zbiór rysunków ołówkiem, tuszem, węglem, m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Wybitna jest kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego, wykonana pastelami, w której to technice Stanisław Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo. Na wystawie zaprezentowano również prace z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna. To przekrój przez każdy rodzaj działalności tego artysty. Tej wystawy po prostu nie można przegapić!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na wystawę „Wyspiański" w Muzeum Narodowym. Jeśli chcecie je zdobyć, mamy dla Was jedno proste pytanie: W jakiej epoce artystycznej tworzył Wyspiański? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując WYSPIAŃSKI WYSTAWA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Koniecznie odwiedźcie też Scenę na Sarego 7 Teatru Bagatela! Pokazywane tam spektakle są równie warte uwagi jak te wystawiane w ich głównej siedzibie! W ten weekend zobaczymy tam spektakl pt. „Za rok o tej samej porze". Zrodzony z przypadku romans Doris i George'a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz zdradzają nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku. Nietypowy romans, chcemy to zobaczyć! Taka okazja w piątek i sobotę o godz. 19:15 oraz w niedzielę o godz. 17 w Bagateli.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenie na piątkowy spektakl „Za rok o tej samej porze" w Teatrze Bagatela. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Kto zagrał główne role w filmowej adaptacji tej sztuki? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Przenosimy się do Arsu, gdzie tradycyjnie już rozpoczyna się zimowa edycja akcji „Sztuka za siódemkę”. Od piątku aż do 4 stycznia będziemy mogli w promocyjnej cenie 7 zł oglądać najciekawsze filmy minionego sezonu. W programie m.in.: oscarowy i roztańczony „La la land” z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, wojenna „Dunkierka” w reżyserii Christophera Nolana, świetny „Baby Driver” z jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych roku, irański „Klient”, czy włoskie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. A to dopiero początek listy! Rozpiskę seansów znajdziecie na stronie kina. Warto nadrobić kinowe zaległości!
„Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” - to tytuł najnowszej wystawy, jaką przygotowało dla nas Międzynarodowe Centrum Kultury. To piękny hołd złożony tytułowemu miastu z epoki dwudziestolecia międzywojennego. Na wystawie możemy zobaczyć modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji. Zaprezentowane zostały obrazy i grafika reprezentujące środowisko artystyczne i sztukę Lwowa tamtych lat, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty. Celem twórców ekspozycji jest jak najbliższe zbliżenie nas do zwykłego, powszedniego dnia Lwowa lat 30. Wczujmy się w ten klimat! Od piątku do niedzieli wystawę możecie oglądać w godzinach 10-18. Polecamy!
W sobotę między 10 a 14 koniecznie odwiedźcie Operę Krakowską! Jest to dzień otwarty opery, która często jawi się jako miejsce niedostępne i trudne do obejrzenia. Zwiedzający będą mogli obejrzeć i przymierzyć kostiumy operowe, kupić w promocyjnej cenie plakaty z realizowanych na krakowskiej scenie spektakli, wziąć udział w pokazie technologii sceny czy pokazie Studia Baletowego „Baletowe inspiracje na gwiazdkę”. Opera Krakowska organizuje także warsztaty muzykoterapeutyczne dla dzieci „Muzyką namaluj Święta” oraz rodzinne śpiewanie kolęd wraz z Chórem Dziecięcym Opery Krakowskiej „Zaśpiewaj ze mną kolędę”. W ramach cyklu „Spotkanie z Artystą” odbędzie się rozmowa z Marią Balcerek – artystką, która projektowała kostiumy do wielu spektakli operowych. Jak widać, program Dnia Otwartego jest bardzo bogaty! Warto skorzystać i znaleźć w nim coś dla siebie.
W sobotę i niedzielę w ICE Kraków będzie gościć jeden z najsłynniejszych baletów na świecie - Moscow City Ballet. Tym razem zaprezentuje dwa wspaniałe spektakle: w piątek „Dziadka do Orzechów” oraz w sobotę (dwukrotnie) „Jezioro Łabędzie”. Ten pierwszy, nazwany przez „The New York Times” olśniewającym i zapierającym dech w piersiach, to podróż do krainy marzeń. Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona księżniczką. Z kolei „Jezioro Łabędzie” to opowieść mówiąca o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia, są ilustrowane niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Niezapomniane przeżycia gwarantowane!
Piątek i sobota w Teatrze Starym należą do spektaklu „Triumf woli” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Na wyspie pośrodku oceanu, pasażerowie ocaleni z katastrofy lotniczej na przekór powadze sytuacji próbują urozmaicić sobie czas opowiadając historie o ludziach, bez których świat utknąłby w miejscu. Przychodzi im to z trudem, zwłaszcza że w grupie nie brak malkontentów, lecz wkrótce wcielają się w role bohaterów, którzy zrobili coś po raz pierwszy. Spektakl emanuje pozytywną energią i wiarą w człowieka, a czego nam bardziej potrzeba w te zimowe dni? Początek, zarówno w piątek jak i sobotę, o godz. 18.