Prace związane z zabiegami ochronnymi na terenie Łąk Nowohuckich dobiegają już końca. Od 23 listopada Zarząd Zieleni Miejskiej usuwał obce inwazyjne gatunki drzew i krzewów, w szczególności młodsze osobniki orzecha włoskiego i klonu jesionolistnego. W ramach działań wznowiono także monitoring hydrogeologiczny.
Wszystkie zabiegi ochronne realizowane przez ZZM wynikają z planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Łąki Nowohuckie PLH120069. Oprócz usunięcia szkodliwych roślin z terenów łąk, ZZM wznowił również monitoring hydrogeologiczny – listopadowy odczyt poziomu wód gruntowych okazał się rekordowy – najwyższy w porównaniu do wszystkich wcześniejszych odczytów dokonywanych w listopadzie.
Jak informuje ZZM, wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych utrudnił sprawne usunięcie zebranego i sprasowanego pokosu. Jednym z najważniejszych zadań ochronnych jest bowiem wykaszanie niektórych części łąk nie wcześniej niż we wrześniu, a tegoroczna jesień była wyjątkowo mokra i deszczowa. Dlatego na łąkach kończy się obecnie zwożenie bel ze skoszoną biomasą.
Warto podkreślić, że rozjeżdżenie dróg technologicznych jest związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, najwyższym od ośmiu lat poziomem wód gruntowych oraz miejscowymi przytkaniami rowów melioracyjnych, co w konsekwencji spowodowało zbyt wysokie wysycenie gleby wodą, praktycznie zmieniając ją miejscami w bagno. Zarząd Zieleni Miejskiej zapewnia jednak, że w najbliższych dniach pozostałe baloty mokrego siana zostaną wywiezione, a powstałe w grząskim gruncie koleiny – wyrównane.