27 listopada 2017 roku w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja pt. „II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi”, którego tematem przewodnim była „Ochrona Dzieci” Na drugie już forum zaprosili prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa oraz Marta Patena – Radna Miasta Krakowa. Konferencja zorganizowana została przy czynnym udziale Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie, tak aby przybliżyć mieszkańcom działania Francji – światowego lidera w ochronie obywateli przed zanieczyszczeniem sztucznymi polami elektromagnetycznymi.
Prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podczas otwarcia forum zwrócił uwagę, że Kraków jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło walkę ze smogiem. Jednak poza zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi w naszym otoczeniu istnieje również problem oddziaływania fal elektromagnetycznych. z jednej strony chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do łączności, z drugiej musimy dbać o zdrowie i sprawdzać, czy fale nie wpływają negatywnie na życie ludzi. Ponadto Prezydent Miasta Krakowa powiedział, że Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi stało się cyklem dorocznych spotkań, podczas których przedstawiane są działania innowacyjne i naprawcze mające na celu poprawę jakości życia krakowian w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi.
Materiał wideo w języku polskim:
Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa i Marta Patena, Radna Miasta Krakowa, „Otwarcie Forum”
Wśród prelegentów z Francji byli m.in. prof. Olivier Cachard, Honorowy Dziekan Wydziału Prawa Université de Lorraine i specjalista w zakresie prawa telekomunikacyjnego, który przedstawił „Aspekty prawne ochrony mieszkańców przed zanieczyszczeniem polami elektromagnetycznymi ze stacji bazowych telefonii komórkowej – na przykładzie Francji” zwracając uwagę na fundamentalną zasadę w ochronie środowiska, która we Francji ma charakter konstytucyjny, czyli „Zasadę Ostrożności”. Podkreślił, że nawet jeśli nie ma jednoznacznych opinii świata nauki, a wyniki badań są różne, obowiązkiem władz jest stosowanie prewencji i podejmowanie takich działań, które zminimalizują potencjalne szkody w środowisku.
Materiał wideo w języku polskim:
Prof. Dominique Belpomme z paryskiej uczelni medycznej Uniwersytetu René Descartes, który od wielu lat prowadzi badania naukowe dotyczące wpływu PEM na zdrowie, w tym na dziecii dorosłych z nadwrażliwością elektromagnetyczną przedstawił wyniki swoich badań na temat wpływu sztucznych pól elektromagnetycznych na organizm człowieka. Opisał metodologię badań u osób z nadwrażliwością elektromagnetyczną, która jest w jego praktyce stosowana w celu prawidłowej diagnostyki i weryfikacji takich osób.
Materiał wideo w języku polskim:
Ze strony polskiej referat pt. „Korzystanie z telefonów komórkowych, a ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie głowy” wygłosiła profesor Alicja Bortkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera z Łodzi przedstawiając wyniki meta-analizy, która wykazała wzrost zachorowania na nowotwory w obrębie głowy u osób korzystających wiele lat z telefonów komórkowych. Podkreśliła jednocześnie, że ryzyko zachorowania u dzieci i młodzieży jest większe, z uwagi na fakt większej absorpcji promieniowania przez czaszkę młodej osoby.
Materiał wideo w języku polskim:
Prof. dr hab. n. med. Alicja Bortkiewicz, „Korzystanie z telefonów komórkowych, a ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie głowy”
Prof. Janusz Mikuła z Politechniki Krakowskiej oraz dr inż. Jacek Stępień z AGH zaprezentowali „Propozycje założeń i kierunków działań związanych z ochroną przed PEM dla Miasta Krakowa”. Zwrócili uwagę na niespójne przepisy prawa, które obowiązują w Polsce oraz potrzebę monitoringu i prowadzenia systematycznych pomiarów pól elektromagnetycznych, aby dostarczyć mieszkańcom rzetelnej wiedzy w tym zakresie.
Materiał wideo w języku polskim:
Vidéo en français:
Video in English:
Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, wyniki kontroli NIK w zakresie budowy i funkcjonowania stacji bazowych telefonii komórkowych. Zwrócił uwagę, że niejasne przepisy sprawiły, że część stacji bazowych telefonii komórkowej funkcjonowała bez analizy ich oddziaływania na sąsiednie nieruchomości. w ocenie NIK obowiązujące regulacje prawne nie gwarantują także należytego badania wpływu na zdrowie i jakość życia mieszkańców działających już anten, nawet w przypadkach wielokrotnego zwiększania mocy nadawanego sygnału. Przypomniał, że Najwyższa Izba Kontroli zbadała postępowania administracyjne dotyczące lokalizacji, budowy, rozbudowy i instalacji stacji komórkowych, a także to w jaki sposób spełniano standardy ochrony środowiska związane z emisją promieniowania elektromagnetycznego. Kontrola objęła postępowania w wybranych urzędach trzech miast (Krakowa, Warszawy i Lublina) w latach 2009-2014.
Niedookreślone przepisy Prawa budowlanego sprawiały, że skontrolowane urzędy nie badały odziaływania stacji bazowych telefonii komórkowej na sąsiednie nieruchomości w przypadku znacznego (nawet o ponad 800 proc.) zwiększania mocy zainstalowanych anten, ani też w przypadkach zwiększania ich liczby. Oddziaływanie anten na sąsiedztwo analizowano jedynie dla nowo powstających stacji telefonii komórkowej. Niejasne przepisy w tym zakresie sprawiały, że nie było podstaw do weryfikowania, czy stacje komórkowe o zwiększającej się mocy nie wpłyną w niedopuszczalny sposób na sąsiednie tereny, w tym także na możliwość ich przyszłego zagospodarowania.
Prezes NIK wskazał na niejednolitą wykładnię przepisów w tym zakresie przez sądy administracyjne, a także na dopuszczanie przez wojewodów i organy nadzoru budowlanego stosowania wobec stacji bazowych telefonii komórkowej procedury uproszczonej (czyli dopuszczanie do budowy stacji bazowych telefonii komórkowej w oparciu o zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych). w ocenie NIK niejasne przepisy prawa w tym obszarze mogą sprzyjać dowolności postępowania organów, a tym samym zwiększają ryzyko korupcji. w związku z ustaleniami kontroli NIK, Prezes podkreślił, że ubolewa, iż wniosek pilnego podjęcia inicjatywy legislacyjnej, aby jednoznacznie i kategorycznie doprecyzować procedury budowy stacji telefonii komórkowych i określić warunki ich powstawania, zwłaszcza pod kątem szeroko rozumianego bezpieczeństwa ludzi i środowiska nie został zrealizowany, mimo, iż od kontroli minęły już dwa lata.
Materiał wideo w języku polskim:
Vidéo en français:
Video in English:
„Wyniki pomiarów PEM z wykorzystaniem osobistych dozymetrów w Krakowie” przedstawiła dr Barbara Gałdzińska-Calik z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa realizującego zadania miasta w tym zakresie. w prezentacji przypomniano jakimi narzędziami pomiarowymi dysponuje już Miasto Kraków oraz zaprezentowano syntetycznie wyniki z 24h pomiarów u mieszkańców oraz z pilotażowych pomiarów wykonanych w szkołach podstawowych w Krakowie.
Materiał wideo w języku polskim:
Vidéo en français:
Video in English:
Marta Patena, Radna Miasta Krakowa na zakończenie konferencji podsumowała krótko kierunki działań projektu „Bądźmy EkoCyfrowi” i dodatkowo na koniec forum wraz z prelegentami rozdała nagrody laureatom konkursu „Wyślij pocztówkę zamiast smsa”. Radna podkreśliła, że nauczyliśmy się segregować śmieci, oszczędzać wodę, szanować zieleń. Teraz czas na ochronę środowiska przed najnowszym zagrożeniem – falami elektromagnetycznymi. Musimy wyłączać sprzęty, których nie używamy, przede wszystkim w nocy, w czasie snu – tak, by zmniejszyć oddziaływanie pola elektromagnetycznego na nasze życie.
W linku szczegółowy program konferencji pt. „II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi. Ochrona Dzieci” (link).