górne tło

Sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM) pod kontrolą – przykład francuski

Nieuchronnie kończy się czas wakacji. Przed mieszkańcami Krakowa początek roku szkolnego, jesień, deszcz i coraz mniej słońca. Tym bardziej warto pomyśleć o kolejnych wakacjach… tym razem może warto wybrać nowy kierunek - Polinezja Francuska?

Od 2017 roku, kraj ten kojarzony jest nie tylko z egzotycznymi wakacjami. Polinezja Francuska rozpoczęła właśnie ważną kampanię edukacyjną mającą na celu podniesienie świadomości opinii publicznej na temat sposobów zmniejszenia narażenia na promieniowanie elektromagnetyczne z urządzeń elektronicznych, telefonów komórkowych i urządzeń bezprzewodowych. Kampania medialna Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Cyfrowej w Polinezji Francuskiej (DGEN) obejmuje filmy i grafiki promowane na platformach telewizyjnych, radiowych i społecznościowych. Film "Fale elektromagnetyczne: dobre praktyki" przedstawia w prostym przekazie jak powszechna elektronika domowa - na przykład router Wi-Fi, konsola do gier wideo, czy bezprzewodowy monitor dla niemowląt - emituje promieniowanie elektromagnetyczne wysokich częstotliwości.

www.service-public.pf/dgen/
Źródło: www.service-public.pf/dgen/

Nowe prawo, przyjęte przez rząd Polinezji Francuskiej pod koniec 2016 roku zakazuje m.in. reklamy telefonów komórkowych dzieciom poniżej 14 roku życia, zabrania reklamowania telefonów komórkowych bez wskazania, w jaki sposób zminimalizować narażenie głowy na PEM, zabrania montowania nadajników łączności bezprzewodowej w przedszkolach i żłobkach oraz wskazuje jak zmniejszyć narażenie pracowników na nadmierną ekspozycję na pola elektromagnetyczne.

Najważniejsze zmiany przepisów, które weszły w życie w grudniu 2016 roku dotyczą następujących obszarów zaprezentowanych poniżej.

Dodatkowo rząd Polinezji Francuskiej opublikował "Przewodnik dotyczący najlepszych praktyk" zawierający szczegółowe zalecenia mające na celu ograniczenia narażenia na PEM dzieci i młodzieży. Znalazły się w nim konkretne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i lekarzy, m.in:

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa w 2016 roku wydał również broszurę informacyjną dla mieszkańców na temat ochrony przed polami elektromagnetycznymi, a w niej przedstawił m.in. sposoby jak ograniczyć poziom zanieczyszczenia PEM oraz przypomniał, że zgodnie z art. 86 Konstytucji RP „Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie”. W broszurze zaproponowano proste wskazówki, jak codziennymi czynnościami zadbać o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia sztucznymi PEM w najbliższym otoczeniu czyli poprzez:

Czyli Kraków jest „EkoCyfrowy” jak Polinezja Francuska?