W czwartek, 18 stycznia, o godz. 18.00, w Auditorium Maximum UJ odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa” pt. „Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie – klimat, analiza pyłów, skutki zdrowotne”. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowe położenie miasta i związany z tym klimat powodują szybki wzrost stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które się nasuwają: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?
Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą, zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. Anita Bokwa – klimatolog, prof. Marek Michalik – geolog oraz prof. Ewa Konduracka – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych.
Po krótkich prezentacjach ekspertów, będzie też możliwość zadawania pytań.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny. Kolejne spotkanie już w lutym i następnych miesiącach
Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na Facebooku oraz stronie internetowej.
Kontakt: nauka@uj.edu.pl