Do 2022 roku w Krakowie powstanie 127 kilometrów nowej sieci wodociągowej i 137 kilometrów kanałów. To wszystko w ramach, proponowanego przez Wodociągi Krakowskie, nowego programu inwestycyjnego „Budowa Infrastruktury Sanitarnej” (BIS). To kolejny krok w stronę ochrony środowiska i podniesienia jakości życia mieszkańców. Mieszkańcy Krakowa, którzy przystąpią do Programu BIS, zyskają możliwość przyłączenia się do nowo budowanej sieci kanalizacyjnej na preferencyjnych warunkach.
Zarząd MPWiK SA w Krakowie zaplanował środki na inwestycje w latach 2018-2022 w wysokości blisko 580 mln złotych, które zawiera aktualizacja „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych”. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych na inwestycje, bo aż 352 mln złotych, zaplanowanych zostało na budowę nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Przewidywane przyrosty, począwszy od 2018 do końca 2022 roku to: 127 km dla sieci wodociągowej i 137 km kanałów.
W ślad za aktualizacją Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, od 1 marca tego roku wprowadzone zostają nowe zasady budowy infrastruktury sanitarnej na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zgodnie z uchwałą z 22 czerwca 2017 r., podjętą przez Sąd Najwyższy, Izbę Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Wydział III, w składzie siedmiu sędziów (syg. III SZP 2/16) „każda osoba zainteresowana przyłączeniem do sieci zobowiązana jest wykonać przyłącze wodociągowe lub/i kanalizacyjne na własny koszt”.
Wodociągi Miasta Krakowa mają na względzie wykładnię zastosowaną przez SN, ale również dobro i podniesienie komfortu życia mieszkańców miasta.