Juliusz Leo – wybitny polityk, ekonomista i prezydent Wielkiego Krakowa doczekał się swojego upamiętnienia. Rzeźba wybitnego prezydenta stanęła na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki ojca Bernatka. W oficjalnym odsłonięciu rzeźby wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Rady Dzielnicy XIII i rodziny prezydenta Juliusza Lea.
- Dzisiejsza uroczystość jest swoistym dopełnieniem czci dla zasłużonego prezydenta Krakowa. Obecny, wielki Kraków, jest jego dziełem, to on przyczynił się do ośmiokrotnego powiększenia miasta, jesteśmy mu za to wdzięczni – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Rzeźba Juliusza Lea została odsłonięta w przededniu 100. rocznicy śmierci prezydenta. W wydarzeniu uczestniczyli potomkowie prezydenta, w tym m.in. – Julius Leo René, który wraz z Odeon Brass Quintet zagrał specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „Fanfare for President Juliusz” i "A Hymn for Juliusz".
Rzeźba symbolizuje w postaci przesuniętych względem siebie bloków kamiennych połączenie w 1915 roku Podgórza z Krakowem. Tym samym włącza istniejący obelisk, upamiętniający 225. rocznicę założenia Królewskiego Miasta Podgórza, w tkankę pomnika Juliusza Lea. Postać prezydenta jest ukazana w jego charakterystycznej pozie – stojącego przy biurku. Dłonią dotyka blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.
Juliusz Leo (1861–1918) był politykiem, prawnikiem, ekonomistą, posłem do Sejmu Krajowego. Od 1893 roku zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, w latach 1901–1904 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 roku do śmierci – prezydentem miasta. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta trzynastu wsi i gmin podmiejskich, a w 1915 roku do dołączenia Podgórza, będącego wcześniej samodzielnym miastem. Leo uporządkował też miejskie finanse, wykupił Wawel z rąk armii austro-węgierskiej, rozbudował sieć kanalizacyjną, wodociągową i tramwajową oraz utworzył jednostkę miejską, która zajęła się sprzątaniem ulic. Urządził Kraków na miarę nowoczesnych europejskich metropolii.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA
Przed Pawilonem Wyspiańskiego na placu Wszystkich Świętych można oglądać nową wystawę, która przybliży postać jednego z najwybitniejszych prezydentów Krakowa – Juliusza Lea.
Fakty z życia Juliusza Lea oraz jego dokonania zostaną przedstawiony w sposób lekki, humorystyczny, a momentami przewrotny – w sam raz na kilkuminutowy przystanek w spacerze po Starym Krakowie, który właśnie dzięki temu prezydentowi stał się wielki.
Wystawa odbywa się w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę śmierci Juliusza Lea. Organizatorem ekspozycji jest Kancelaria Prezydenta Krakowa.