Choć trudno w to uwierzyć, to już pojutrze przywitamy kalendarzową wiosnę! Tymczasem w ten nadal zimowy poniedziałek trzymajmy się ciepło, a na podgrzanie atmosfery proponujemy nieco kulturalnych emocji. Czytajcie nasz przewodnik – dziś okazji do ekscytacji nie brakuje!
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Kino Kika zaprasza na pokaz filmu „W czterech ścianach życia”, ze specjalnym udziałem Małgorzaty Olasińskiej-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Pokaz rozpocznie się o godz. 18.00, a przed seansem będzie się można spotkać z Małgorzatą Olasińską-Chart, która opowie o pomocy dla Syrii. Olasińska-Chart koordynuje pomoc medyczną w zachodnim Aleppo i Idlib, zbiera środki na zakup protez kończyn dla dzieci i przygotowuje się do przekazania pomocy dla Ghuty, odciętego od świata miasta. Więcej informacji o działaniach Stowarzyszenia znajdziecie na www.pmm.org.pl. „W czterech ścianach życia” stał się sensacją 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale, zdobył nagrodę publiczności. To ważny i potrzebny dramat o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem „Ostatni w Aleppo”. W roli głównej wystąpiła wybitna aktorka izraelska Hiam Abbass, której międzynarodowy rozgłos zapewniły role w takich filmach, jak „Spotkanie” Toma McCarthy’ego, „Monachium” Stevena Spielberga czy „Exodus: bogowie i królowie” Ridleya Scotta i „Blade Runner 2049” Denisa Villeneuve’a. Bohaterką filmu jest matka trojga dzieci, uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku, znajdującym się pod stałą obserwacją snajpera. Zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni niczym w bunkrze, bohaterowie nie mogą opuszczać mieszkania za dnia ani w nocy. Ryzykują nawet wtedy, gdy podchodzą do okien lub głośno rozmawiają. Jak zdobyć jedzenie? Jak przeżyć kolejną dobę? To nie jest wyjątkowa sytuacja, to syryjska codzienność...
Z kolei Krakowskie Forum Kultury na Mikołajskiej zaprasza, także na godz. 18.00, na spotkanie z cyklu „Jak czytać i pisać literaturę”. Poprowadzi je dr hab. Marek Karwala, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W konwencji swobodnego wykładu przybliży tajniki literatury: jej wewnętrzny rytm, sposoby interpretacji, ujęcia tematu. Cykl przeznaczony jest dla wszystkich miłośników literatury, zarówno tych czytających, jak i próbujących swych sił w pisaniu.
Natomiast dla obieżyświatów, włóczykijów, trampów i całkiem zwyczajnych turystów, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy Rajskiej 12, organizuje, jak co tydzień, o godz. 19.00 spotkanie jednego z najprężniejszych polskich klubów podróżników. Co tydzień czekają na Was relacje z podróży w najdalsze zakątki świata, reportaże, slajdowiska i dyskusje, a także podróżnicze filmy. Dzisiejszego wieczora możecie poznać Japonię. A opowie o niej Kazimierz Pawłowski. Japonia, kraj wielu kontrastów, tak bardzo podobny, a jednak tak bardzo inny. Fascynujący. Wspaniałe i urozmaicone jedzenie, przyjaźni ludzie i niesamowite krajobrazy. Przyjdźcie koniecznie, podróże przecież kształcą!
Nie zapomnieliśmy o fanach muzyki. W Kwadracie przy ul. Skarżyńskiego 1, o godz. 18.30, w ramach wspólnej trasy koncertowej wystąpią Insomnium i Tribulation. Insomnium (Finlandia) gra melodyjny death metal, atmosferyczny metal, progmetal, doom. Równo dwie dekady minęły w 2017 roku odkąd Ville Friman (gitara, wokal), Markus Hirvonen (perkusja) i Niilo Sevänen (wokal, gitara basowa) powołali do życia w niewielkim miasteczku Joensuu formację, której nadali nazwę Insomnium. Będący głównym kompozytorem Ville, postanowił połączyć swoją miłość do melodii, agresji, ilustracyjnych, atmosferycznych klimatów, elementy rocka progresywnego, a nawet doomu. Tak narodziła się wyjątkowa propozycja muzyczna z Krainy Tysiąca Jezior. Jest w niej miejsce na chwytające za serce, chwilami wręcz baśniowe piękno, jest również drapieżność i brutalność. Z Polską Insomnium ma dobre skojarzenia. Muzycy byli u nas niejednokrotnie, a fani przyjmowali ich gorąco. Natomiast Tribulation (Szwecja) to death metal, dark metal i rock alternatywny. Zespół istnieje od 2004 roku. Zaczęli od wściekłego, świetnego technicznie i mrocznego death metalu, jakiego nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie po drugiej stronie Bałtyku. Kiedy wszyscy spodziewali się, że odświeży tradycję oldschoolowego death metalu, oni wsadzili kij w mrowisko i wydali album „The Children of the Night”, który wielu zachwycił, ale i wielu rozczarował ze względu na wolty w kierunku rocka alternatywnego, mrocznego. Jednakże wyjątkowych artystów poznaje się po tym, że mają odwagę ryzykować i pójść tam, gdzie mało się ich spodziewał. Dlatego kolejna płyta Tribulation wyczekiwana jest przez wielu z wypiekami na twarzy. W zeszłym roku doszlusował do kapeli bębniarz Oscar Leander, który wcześniej musiał się często malować i zakładać lateksowe wdzianka, ponieważ był członkiem Deathstars. W Tribulation mógł spokojnie wskoczyć w dżinsy i skórę. Dla miłośników alternatywy pozycja obowiązkowa!
Do soboty 31 marca przy Rynku Głównym 28 w klubie Harris codziennie odbywają się koncerty autorskiej muzyki jazzowej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo Harris preferuje szeroko rozumiany jazz, od klasyki poprzez wszelakiego rodzaju mieszanki po progres. Koncerty zaczynają się o godz. 21.30. Dzisiaj będzie to Feel The Groove Jam Sesion, czyli Filip Mozul – perkusja, Szymon Kamykowski – saksofon, Jakub Mizeracki – gitara, Arek Grygo – klawisze, Krzysztof Ropicki – bas. Wstęp wolny!