Gmina Miejska Kraków monitoruje zużycie mediów w 636 gminnych budynkach użyteczności publicznej w oparciu o specjalistyczny system Energy Lab, służący do oceny efektywności energetycznej budynków. Działanie to realizowane jest w ramach współpracy z PGE Energia Ciepła SA. Ocena jest dokonywana w czterech kluczowych obszarach: zużycia mediów, wpływu na środowisko naturalne, efektywności energetycznej i kosztów. W budynkach gminnych monitorowane jest zużycie ciepła, gazu, energii elektrycznej i wody. Podjęte przez Urząd Miasta działanie wynika z Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Kraków.
22 marca odbyło się szkolenie dla podmiotów zarządzających gminnymi budynkami użyteczności publicznej. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek organizacyjnych i ekodoradcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Spotkanie obejmowało 3 bloki tematyczne, w trakcie których przedstawiono założenia systemu monitorowania zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej, sposób wykorzystania informacji zawartych w raportach oraz korzyści wynikające z monitorowania. Na szkoleniu zostały poruszone także kwestie optymalizacji zarządzania zużyciem mediów oraz podejmowania przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną. Szkolenie służyło wymianie doświadczeń i spostrzeżeń osób zaangażowanych w rozwój efektywności energetycznej.
Monitorowanie zużycia mediów jest procesem wieloetapowym, opartym na pętli samodoskonalącej. Obejmuje kompleksowe działania:
W efekcie monitorowania gmina zyskuje szczegółową wiedzę, pozwalającą na optymalizowanie kosztów eksploatacji budynków oraz planowanie i monitorowanie przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną, w tym termomodernizację.